სააპელაციო სასამართლომ უმე დაავალდებულა ჩერვონის მონასტრის სახელმწიფოსთვის გადაცემა
2024 წლის 15 იანვარს ჩრდილოეთ-დასავლეთის სააპელაციო სასამართლომ ძალაში დატოვა ჟიტომირის ოლქის სამეურნეო სასამართლოს გადაწყვეტილება და დაავალდებულა უმე გადასცეს სახელმწიფოს ჩერვონის ქრისტეშობის სახელობის დედათა მონასტერი ჟიტომირში. ამის შესახებ იუწყებოდა კულტურის სამინისტროს პრეს-სამსახური.
იქ აღნიშნეს, რომ კულტურის სამინისტრო ამ პროცესში გამოდის როგორც მესამე მხარე, რადგან „თანმიმდევრულად იბრძვის, რომ უკრაინის ისტორიული მემკვიდრეობა სახელმწიფოს საკუთრებაში დაბრუნდეს“.
ჩერვონის ქრისტეშობის სახელობის დედათა მონასტერი განლაგებულია ტერეშჩენკოს სასახლის ტერიტორიაზე და წარმოადგენს ჟიტომირის ოლქის ისტორიისა და არქიტექტურის უნიკალურ ძეგლს.
როგორც მჟკ იუწყებოდა, უმაღლესმა სასამართლომ დაავალდებულა უმე გადასცეს ნაკრძალს წმინდა ნიკოლოზის ეკლესია კრემენცში.