ამერიკელმა ადვოკატმა თქვა, რომ შეერთებულმა შტატებმა უნდა დააწესოს სანქციები ელენსკის წინააღმდეგ
შეერთებულმა შტატებმა უნდა დააწესოს სანქციები უკრაინის სახელმწიფო ეთნიკური პოლიტიკის ხელმძღვანელის, ვიქტორ ელენსკის წინააღმდეგ. ამის შესახებ ამერიკელმა უფლებადამცველმა რობერტ ამსტერდამმა თავის X-ში განაცხადა. მან მოიხსენია აშშ-ს პრეზიდენტის გამოსვლა რელიგიის თავისუფლების ეროვნულ დღესთან დაკავშირებით, სადაც ბაიდენმა აღნიშნა, რომ შეერთებულმა შტატებმა „დააწესა სანქციები, სავიზო შეზღუდვები და ექსპორტის კონტროლი იმ სუბიექტებსა და ორგანიზაციებზე, რომლებიც პასუხისმგებელნი არიან ადამიანის უფლებების სერიოზულ დარღვევებზე, როგორიცაა რელიგიური დევნა“.
„ამ სანქციების სიაში შემდეგი უნდა იყოს ვიქტორ ელენსკი, რელიგიისა და ეთნიკური საკითხთა სახელმწიფო სამსახურის უფროსი (სეს), რომელიც ხელს უწყობს კანონპროექტს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის აღმოსაფხვრელად“, - თქვა რობერტ ამსტერდამმა.
მჟკ წერდა, რომ ადვოკატებმა მოუწოდეს აშშ-ს, ბრიტანეთის და ევროკავშირის ლიდერებს ჩაერიონ უმე-ის გარშემო არსებულ ვითარებაში.