კიევის საკრებულოს დღის წესრიგში შევიდა კიევში უმე-ის ეკლესიების დანგრევის საკითხი
2024 წლის 18 იანვარს კიევის საქალაქო საბჭო აპირებს განიხილოს ფრაქცია „ხმის“ დეპუტატის ვადიმ ვასილჩუკის პროექტი უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის მიერ „კიევში მუნიციპალური საკუთრების ათვისებული მიწის ნაკვეთების გათავისუფლების სპეციფიკის შესახებ“. ამის შესახებ საკრებულოს ვებგვერდზე გამოქვეყნებული სხდომის დღის წესრიგიდან გახდა ცნობილი.
დოკუმენტში ასევე ნათქვამია, რომ კიევის საკრებულოს სხდომაზე დეპუტატები გეგმავენ მოისმინონ პროექტის ავტორის ვასილჩუკის ანგარიში.
წარმოდგენილი პროექტის მიხედვით, კიევის საქალაქო სახელმწიფო ადმინისტრაციის მიწის რესურსების დეპარტამენტმა, რაიონულ სახელმწიფო ადმინისტრაციასთან ერთად, უნდა შეამოწმოს 74 მიწის ნაკვეთი, რომლებიც უმე-ის სარგებლობაშია და გაარკვიოს მათზე ეკლესიების მშენებლობის კანონიერება.
თუ კომისია დაადგენს, რომ ეკლესიებს არ გააჩნიათ საჭირო დოკუმენტები, ისინი დაინგრევა „იმ პირების ხარჯზე, ვინც დაუშვა უნებართვო განთავსება ან მშენებლობა“.