პროკურატურამ ლავრასთან „აქტივისტების“ საქმის დახურვის გადაწყვეტილება გააუქმა
2024 წლის 18 იანვარს კიევ-პეჩერის რაიონულმა პროკურატურამ გააუქმა ეროვნული პოლიციის გამომძიებლის დადგენილება დახუროს სისხლის სამართლის საქმე აქტივისტების წინააღმდეგ, რომლებიც ხელს უშლიდნენ კიევ-პეჩერის ლავრასთან რელიგიური რიტუალების შესრულებას. პროკურატურის შესაბამისი გადაწყვეტილებები ლავრას ადვოკატმა, დეკანოზმა ნიკიტა ჩეკმანმა საკუთარ ტელეგრამ-არხზე გამოაქვეყნა.
პროკურატურამ აღნიშნა, რომ სისხლის სამართლის პროცესში „არ ჩატარდა სათანადო საგამოძიებო მოქმედებები და არ გატარებულა საკმარისი ზომები მტკიცებულებების მოსაპოვებლად“.
ამასთან, პროკურატურამ განაცხადა, რომ „აქტივისტების“ წინააღმდეგ საქმის დახურვის გადაწყვეტილება მიღებული იქნა უკრაინის სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის მოთხოვნების დარღვევით.
დეკანოზმა ნიკიტა ჩეკმანმა აღნიშნა, რომ ადვოკატები დაიწყებენ ცვლილების ინიცირებას წინასაგამოძიებო ორგანოში, რომელსაც ამ ეტაპზე წარმოადგენს კიევის ეროვნული პოლიციის პეჩერსკის დეპარტამენტი.
„არ არსებობს ნდობა იმ პოლიციელების მიმართ, რომლებიც ხელს აფარებენ „აქტივისტებს“. უბრალოდ გაუგებარია, რატომ ფარავენ მათ დანაშაულს, მაგრამ უგულებელყოფენ იმ მორწმუნეების უფლებებს, რომლებიც ლოცულობენ ჩვენი ხალხისთვის და ჩვენი სახელმწიფოსთვის კიევ-პეჩერის ლავრაში“, - თქვა მან.
როგორც მჟკ იტყობინება, ლავრის ადვოკატმა განაცხადა, რომ სამართალდამცავებმა ერთ დღეში, ლავრასთან მდგარი „აქტივისტების“ წინააღმდეგ აღძრული, 20-ზე მეტი სისხლის სამართლის საქმე დახურეს.