პაპის უკრაინაში ვიზიტმა შეიძლება დააახლოვოს მეუ და უბკე, – ექსპერტი
რომის კათოლიკური ეკლესიის მეთაური (რკე) პაპი ფრანცისკე, თუ ჩამოვა უკრაინაში დამოუკიდებლობის 30 წლისთავის აღსანიშნავად, პატრიარქ ბართლომესთან ერთად იმოქმედებს ეკუმენური პროცესის განვითარების მიმართულებით, რაც დააახლოვებს სერგეი (ეპიფანე) დუმენკოს დაქვემდებარებაში მყოფ მეუ-სა და უბკე-ს, განაცხადა მჟკ-სთან ინტერვიუში უკრაინელმა პოლიტოლოგმა და ექსპერტმა, ,,მესამე სექტორის’’ ხელმძღვანელმა ანდრეი ზოლოტარევმა.
ის თვლის, რომ ვატიკანის მეთაური მოერიდება უკრაინაში შიდა რელიგიური კონფლიქტების წარმოქმნას და შეიმუშავებს ახალ «ქმედებას» პაპ ფრანცისკესა და პატრიარქ ბართლომეს მონაწილეობით. «რომის პაპი მოერიდება უკრაინის შიდა ეკლესიურ საკითხებს. ვფიქრობ, ძირითადი თემა, რომელიც მათ შორის შეიძლება წამოიჭრას, არის პატრიარქის დააახლოება რომთან. შესაძლებელია, ადგილი ჰქონდეს რაიმე ერთობლივ ქმედებას», – თქვა პოლიტოლოგმა.
როგორც მჟკ იუწყებოდა, რომის პაპის ვიზიტს უკრაინაში თავის სასარგებლოდ გამოიყენებს უკრაინის ბერძნულ - კათოლიკური ეკლესია, თვლის პოლიტოლოგი მიხეილ პოგრებინსკი.