კსა და სკოლის პროფესორმა ილოცა უბკე-ის ტაძარში უნიატებისა და კათოლიკეების ერთიანობისთვის
2024 წლის 18 იანვრის საღამოს, კიევის უბკე-ის საკათედრო ტაძარში ჩატარდა რელიგიათაშორისი ლოცვა „ქრისტიანთა ერთიანობისთვის“, რომელშიც მონაწილეობა მიიღო სერგეი ბორტნიკმა, კსას-ის პროფესორმა და უმე-ის საგარეო საეკლესიო ურთიერთობათა განყოფილების თანამშრომელმა. მოვლენის შესახებ ანგარიში განთავსებულია უბკე-ის ოფიციალურ ვებგვერდზე.
წირვას, რომელიც ჩატარდა ქრისტიანთა ერთიანობისთვის ეკუმენური ლოცვების ყოველწლიური კვირის ფარგლებში, ხელმძღვანელობდა უბკე-ის იერარქი ჯოზეფ მილიანი ვატიკანის სამოციქულო ნუნციოს ვისვალდას კულბოკასთან, კათოლიკე, მართლმადიდებლური და პროტესტანტის წარმომადგენლებთან ერთად.
მილიანმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ღონისძიება გაიმართა ტაძარში, რომელიც აერთიანებს ბერძენ კათოლიკეებს მთელი მსოფლიოდან. მისი თქმით, სიტყვა, რომელიც ამ ტაძარშია დათესილი, მთელი ხალხის რწმენას აძლიერებს.
უნიატმა ეპისკოპოსმა მადლობა გადაუხადა ღვთისმსახურების ყველა მონაწილეს და მოუწოდა მათ იმუშაონ „ახალ, უკეთეს პროექტზე, რომელიც განავითარებს ჩვენს ერთობას“. მისი თქმით, მხოლოდ იანვარში შეკრება ეკლესიების ერთიანობისთვის სალოცავად „უფალი ღმერთისთვისაც კი ძალიან ცოტა იქნება“.
„ამიტომ, მე მოვუწოდებ ლოცვის განსხვავებულ, უკეთეს, უფრო შინაარსობრივ ფორმატს ღვთის წმინდა ეკლესიების ერთიანობისთვის“, მიმართა მილიანმა დამსწრეებს.
ადრე მჟკ-მ გააანალიზა უბკე-ის ზოგიერთი წარმომადგენლის მონაწილეობა ეკუმენიკურ მოვლენებში, სტატიაში „დიალოგი საფქვავის ხმების ქვეშ: ვის წარმოადგენენ უმე-ის „მომლაპარაკებლები“ მეუ-სთან?