მისმა უნეტარესმა უკრაინელებს ერთიანობის დღე მიულოცა
2024 წლის 22 იანვარს მისმა უნეტარესმა მიტროპოლიტმა ონოფრემ უკრაინელებს ერთიანობის დღე მიულოცა, იუწყება უმე-ის სინოდალურ-საგანმანათლებლო დეპარტამენტი.
უმე-ის წინამძღვარმა აღნიშნა, რომ დღესასწაული გვახსენებს ერთიანობას, რომელშიც არის ყველა ერის სიძლიერე და სწორედ ეს ძალა აჩვენეს უკრაინელებმა სრულმასშტაბიანი ომის პირველივე დღეებიდან.
მისმა უნეტარესმა გაიხსენა, რომ ეკლესია კატეგორიულად გმობს ჩვენი ქვეყნის საერთაშორისოდ აღიარებული საზღვრების ნებისმიერ ხელყოფას.
„ამიტომ ომის პირველ დღეს ჩვენმა ეკლესიამ მკაფიოდ განაცხადა, რომ უკრაინა ჩვენი სახელმწიფოა, რომ უკრაინა ჩვენი სამშობლოა და ჩვენ დავიცავთ მას! ჩვენი სახელმწიფოებრივი პოზიციის დასტურია ასევე უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მრავალი მორწმუნე, რომლებიც სამშობლოს იცავენ უკრაინის შეიარაღებული ძალების რიგებში, ასრულებენ ჰუმანიტარულ მისიებს და მოხალისეთა რიგებში დგანან“, - ნათქვამია წინამძღვრის მილოცვაში.
პირველმა იერარქმა აღნიშნა, რომ ომის მიმდინარეობასთან ერთად ერთიანობა შესუსტდა და მთელი 2023 წელი აღინიშნა უმე-ზე ზეწოლით.
„ჩვენს მორწმუნეებს შორის ამ მოვლენებმა გამოიწვია უსიამოვნო გრძნობა და გაოცება, რადგან ზეწოლა მოხდა ეკლესიაზე, რითაც ფაქტიურად ზეწოლა მოხდა ჩვენს მოქალაქეებზე, რომლებიც როგორც ეკლესიის, ასევე უკრაინის საზოგადოების ნაწილს წარმოადგენენ. ეს, რა თქმა უნდა, არ უწყობს ხელს ჩვენი ხალხის ერთიანობას და კონსოლიდაციას, რომლის ტრადიციული და განუყოფელი ნაწილია ჩვენი ეკლესია“, - განაცხადა მან.
მისმა უნეტარესმა მიტროპოლიტმა ონოფრემ განაცხადა, რომ სახელმწიფოებრიობის საშიშროების წინააღმდეგ საბრძოლველად, ჩვენ უნდა დავამარცხოთ აზროვნება, რომელიც ყოფს უკრაინელებს და ჩამოვაყალიბოთ ძალები, რომლებიც ხელს უწყობენ უკრაინის ერთიანობის ჩამოყალიბებას.
„რა კარგია, როცა ძმები ჰარმონიაში ცხოვრობენ“ (ფსალმ. 132:1) დაე, წმინდა წერილის ეს სიტყვები იყოს ჩვენთვის გზამკვლევი ჩვენი ქვეყნის შემდგომი დაცვის, მშენებლობისა და განვითარების საქმეში“, - თქვა მან.
მან უკრაინის ერთიანობისთვის სალოცავად მოუწოდა მრევლს. „გთხოვთ, ილოცოთ ყველას, ვინც ცხოვრობს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე და მათ, ვინც ცხოვრობს დიასპორაში, რადგან თქვენ ყველა კვლავ ხართ და ეკუთვნით ჩვენი უკრაინელი ხალხის სხეულს“, - ხაზგასმით აღნიშნა მისმა უნეტარესმა, „და ჩვენ ასევე გთხოვთ განსაკუთრებულად ილოცოთ დღეს ჩვენი ძმებისთვის და დებისთვის, რომლებიც დგანან ჩვენი სახელმწიფოს დასაცავად - ჩვენი მამაცი დამცველებისთვის, რომლებიც იცავენ ქვეყანას მტრებისგან, რათა აღადგინონ ჩვენი სახელმწიფოს მთლიანობა და დაუბრუნონ მშვიდობა ჩვენს მიწას.
როგორც მჟკ იტყობინება, უნეტარესმა ადრე აღნიშნა, რომ 2024 წელს, უმე-ის მორწმუნეები შობას სროლის ქვეშ აღნიშნავენ და სხვა სარწმუნოების წარმომადგენლებისგან დევნას განიცდიან.