ესპანეთში იმართება უმე-ის დასავლეთ ევროპის სასულიერო პირების მეორე შეხვედრა
2024 წლის 23-დან 26 იანვრამდე, უნეტარესი ონუფრის ლოცვა-კურთხევით, ესპანეთში იმართება უმე-ის ევროპელი სამღვდელოების მეორე შეხვედრა, იუწყება სსუგ-ის ვებგვერდი. შეხვედრაში 50-მდე სასულიერო პირი მონაწილეობს ავსტრიიდან, ბელგიიდან, დიდი ბრიტანეთიდან, დანიიდან, იტალიიდან, ირლანდიიდან, ესპანეთიდან, ნიდერლანდებიდან, გერმანიიდან, ნორვეგიიდან, პორტუგალიიდან, უნგრეთიდან, საფრანგეთიდან, შვეიცარიიდან და შვედეთიდან.
შეხვედრას ხელმძღვანელობს უმე-ის დასავლეთ ევროპის ვიკარიატის მმართველი, ბოიარის ეპისკოპოსი ბენიამინი. შეხვედრაში მონაწილეობას იღებს სსუგ-ის უფროსის მოადგილე, დეკანოზი ნიკოლაი დანილევიჩი.
ფორუმის პირველ დღეს სასულიერო პირებმა შეაჯამეს 2023 წლის შედეგები თავიანთი სამრევლოების ცხოვრებაში და განიხილეს ის პრობლემები, რომლებსაც ისინი სამღვდელო მსახურებაში აწყდებიან.
24 და 25 იანვარს შეხვედრის მონაწილეები განიხილავენ ახალგაზრდებთან მუშაობას, საგამომცემლო და საგანმანათლებლო პროექტებს, პილიგრიმობას და სოციალურ მომსახურებას.
ეპისკოპოსმა ვენიამინმა მონაწილეებს მისასალმებელი სიტყვა წაუკითხა უნეტარესი ონუფრისგან, რომელმაც აღნიშნა საზღვარგარეთ მსახურების განსაკუთრებული მნიშვნელობა იმ დროს, როდესაც უმე-ის მორწმუნეების დიდი ნაწილი ლტოლვილია.
„დიასპორაში თქვენი მუშაობის ბოლო ორი წლის განმავლობაში ჩვენ უკვე ვნახეთ მნიშვნელოვანი შედეგები, რისთვისაც თქვენ ძალისხმევას არ იშურებთ. თუ შარშან, როცა მილანში შეხვდით, ჩვენს ეკლესიას 30-მდე სამრევლო ჰყავდა დიასპორაში, დღეს უკვე 80-ზე მეტი ჰყავს“, - აღნიშნა მიტროპოლიტმა.
მჟკ ასევე წერდა, რომ 2023 წლის თებერვალში მილანში შედგა უმე-ის დასავლეთ ევროპის სასულიერო პირების შეხვედრა.