პაპმა კომენტარი გააკეთა გეი წყვილების კურთხევის დოკუმენტზე
2023 წლის 26 იანვარს, რომის პაპმა ფრანცისკემ კომენტარი გააკეთა რწმენის დოქტრინის დეპარტამენტის წევრებთან Fiducia supplicans-ის საკამათო დეკლარაციის მნიშვნელობის შესახებ, რომელიც განსაზღვრავს ლგბტ წყვილების კურთხევას. იუწყება Vatican News.
პაპის თქმით, "პასტორალური და სპონტანური კურთხევის" მიზანია "ფაქტობრივად აჩვენოს უფლის სიახლოვე ყველას, ვინც სხვადასხვა სიტუაციებში დახმარებას ითხოვს, რათა გააგრძელონ - და ხანდახან დაადგეს - რწმენის გზას".
მან თქვა, რომ კურთხევა უნდა იყოს „ლიტურგიული საკუთრების ნებისმიერი კონტექსტისა და ფორმის მიღმა“ და „არ საჭიროებს მორალურ სრულყოფილებას მათი მიღებისთვის“.
პონტიფიკოსმა ასევე ხაზგასმით აღნიშნა, რომ „როდესაც წყვილი სპონტანურად მიდის და ითხოვს ამას (კურთხევა - რედ.), დალოცვილია არა კავშირი, არამედ უბრალოდ ხალხი“.
მანამდე მჟკ-მ განიხილა ვატიკანის დეკლარაცია გეი წყვილების კურთხევის შესახებ სტატიაში „ვატიკანი და ერთსქესიანი წყვილები: აკურთხებენ თუ არა?
ვ ვედენსკის მონასტერში ნეჟინის ეპარქიაში მონაზვნური აღკვეცა ჩატარდა.
მიტროპოლიტმა კლიმენტმა ნეჟინის ქალთა მონასტრის ბერების მონაზვნობა დააწესა.
Православური ეკლესია აღნიშნავს დიდი ხუთშაბათი ვნებათა კვირაში
სამი დღის განმავლობაში აღდგომამდე მოხდა ახალი აღთქმის ერთ-ერთი მთავარი მოვლენა - იესო ქრისტეს და 12 მოციქულის საიდუმლო ვახშამი, რომლის დროსაც დაარსდა ევქარისტიის საიდუმლო.