უმე-ს იერარქი ყვება ანტიეკლესიური ნიშნით დისკრიმინაციაზე
უმე-ს სინოდის საინფორმაციო განყოფილების უფროსი მიტროპოლიტი კლიმენტი პრესკონფერენციაზე ,, უმე-ს მორწმუნეთა მიმართვა ხელისუფლებას: დისკრიმინაციული კანონები და შევიწროება'', ყვება, რომ პოროშენკოს მთავრობის მიღებული კანონებით, უმე-ს საზოგადოებისათვის შეუძლებელია ცხოვრება.
«დღეს ჩვენი თემების დებულებებში ჩვლილებების შეტანა დაბლოკილია, შეუძლებელია დღეს დანიშნო ან მოხსნა რელიგიური საზოგადოების ხელმძღვანელი, შეუძლებელია ახალი რელიგიური საზოგადოების შექმნა, განაცხადა ,მიტროპოლიტმა. – დღეს შეუძლებელია გააფორმო რაიმე სამართლებრივი კავშირები რეგიური შენობების ქონებრივ საკითხებთან დაკავშირებით, კულტურული ხასიათის მქონე შენობებისთვის მიწის ნაკვეთის გაფორმება, რომელიც უმე-ს სარგებლობაშია».
შეგახსენებთ, კონფერენციაზე მიტროპოლიტმა კლიმენტმა განაცხადა, რომ ხელისუფლების მხრიდამ მორწმუნეთა მიმართვის იგნორირება – მათი, როგორც ამომრჩევლების უფლებების უპატივცემლობაა.