უმე-ს მორწმუნეებს კამენეცში ასამართლებენ ნაკრძალთან დაკავშირებით, რომელიც მათ ტაძარში არ უშვებს
ნაკრძალის წარმომადგენლები, სასამართლოს გადაწყვეტილების საპირისპიროდ, წმინდა ნიკოლოზის ტაძრის კარებზე საკეტებს კიდებენ. ფოტო: СПЖ
უმე-ს ნიკოლაევის თემმა კამენც-პოდოლსკში სამეურნეო სასამართლოში შეიტანა სარჩელი ნაციონალურ ისტორიულ-არქიტექტურულ ნაკრძალზე „კამენეცი“ ნაკრძალის წარმომადგენლებისთვის ტაძრის გამოყენებაში ხელის შეშლის გამო. ამის შესახებ  მჟკ-თვის ცნობილი გახდა თემის წყაროს მეშვეობით.
მრევლის სასარგებლოდ უზენაესი სასამართლოს გადაწყვეტილების მიუხედავად, ნაკრძალის ჩინოვნიკებმა ტაძრის კარებზე დაკიდეს თავიანთი საკეტი დაკიდეს და იქ ადამიანებს არ უშვებენ.
შეგახსენებთ, რომ 1990 წელს უმე-ს რელიგიურმა თემმა  წმინდა ნიკოლოზის ტაძრის იჯარის უვადო ხელშეკრულება დადო, რომელიც ეკუთვნოდა ნაკრძალს „კამენეცი“. თუმცა, 2023 წლის თებერვალში ნაკრძალის დირექტორმა ცალმხრივი წესით გადაწყვიტა ხელშეკრულების გაწყვეტა. მიზეზის სახით მან დაასახელა ეუთს-ს 2022 წლის 1 დეკემბრის გადაწყვეტილება და უმე-ს წესდების ექსპერტიზა სახელმწიფო ეთნოპოლიტიკის მხრიდან „მოსკოვის საპატრიარქოსთან საეკლესიო-კანონიკური კავშირის არსებობაზე“.
წმინდა ნიკოლოზის თემმა მიმართა უზენაეს სასამართლოს, რომელიც დადგა მრევლის მხარეს და გააუქმა ხმელნიცკის მხარის 2023 წლის 19 ივნისის სამეურნეო სასამართლოს გადაწყვეტილება უმე-ს წმინდა ნიკოლოზის თემის გამოსახლებისა და ეკლესიის ნაკრძალ „კამენეცისთვის“ გადაცემის თაობაზე.
ახლა ნაკრძალი იგნორირებას უკეთებს უმაღლესი ინსტანციის სასამართლოს გადაწყვეტილებას. საქმეს თემის მოთხოვნების შესახებ ხმელნიცკის მხარის სამეურნეო სასამართლო განიხილავს 2024 წლის 29 თებერვალს.
ადრე მჟკ წერდა, რომ ნიკოლოზის ტაძრის წინამძღოლი გვიყვებოდა, თუ როგორ ცდილობდნენ ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები მისი თემის ტაძრიდან გაგდებას, სასამართლოს გადაწყვეტილების მიუხედავად, რომელიც უმე-ს მორწმუნეების მხარეს იდგა.