მისმა უნეტარესმა იქადაგა, რამდენი მატერიალური სიკეთე სჭირდება ადამიანს
2024 წლის 4 თებერვალს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წინამძღვარმა, მისმა უნეტარესმა მიტროპოლიტმა ონოფრემ თქვა, რამდენი მატერიალური სარგებელი სჭირდება ადამიანს.
კიევ-პეჩერის ლავრაში ქადაგების დროს მისმა უნეტარესმა კომენტარი გააკეთა სახარების ეპიზოდზე, რომელიც მოგვითხრობს ქრისტეს საუბრის შესახებ მდიდარ ახალგაზრდასთან (მათე 19:16-22).
მიტროპოლიტმა ონუფრიმ აღნიშნა, რომ ეს იგავი პასუხობს ორ კითხვას: რა არის მარადიული სიცოცხლე, ხსნა და რა არის სიმდიდრე.
„სიმდიდრე არის საკვები, წყალი, ტანსაცმელი და ყველაფერი, რაც ღმერთმა შექმნა ადამიანისთვის, რათა მან შეძლოს ამ სიკეთეებით სარგებლობა“, - თქვა მისმა უნეტარესმა და ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ადამიანის ცხოვრების მიზანი არ არის მატერიალური სიმდიდრის შეძენა, არამედ სულის გადარჩენა.
ადამიანმა, უმე-ის წინამძღვრის თქმით, "უნდა გამოიყენოს სიმდიდრე, რამდენადაც შეუძლია სულის გადასარჩენად", რადგან ძალიან ხშირად სიმდიდრე ქმნის დაბრკოლებებს გადარჩენისთვის, რადგან მას თან ახლავს ზედმეტი საზრუნავი და წუხილი.
ამავდროულად, მიტროპოლიტმა ონუფრიმ აღნიშნა, რომ იმ სიტუაციაში, როდესაც "ძალიან მცირე სიმდიდრეა და ადამიანს სჭირდება საკვები, სასმელი, ტანსაცმელი და სახლი", ეს ასევე ქმნის გარკვეულ დაბრკოლებებს სულიერ ცხოვრებაში.
თუმცა, „სიმდიდრის მოტანილი განსაცდელების დინამიკა მიმართულია ღმერთის წინააღმდეგ, რადგან სიმდიდრე ადამიანს აკარგვინებს ღმერთს და აფერხებს მას ლოცვაში“.
„სიღარიბე პირიქით, უბიძგებს ადამიანს ღმერთისკენ“. იმიტომ, რომ როცა არ არის საჭმელი, არც სამოსი და ვერავის სთხოვს, მაშინ ადამიანი დახმარებისთვის ლოცვით მიმართავს ღმერთს.
მისმა უნეტარესმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ფაქტობრივად, ნორმალური ცხოვრებისთვის ადამიანს სჭირდება მატერიალური სიკეთეების მინიმალური რაოდენობა, რომელიც საკმარისი იქნება მისი მოთხოვნილებების დასაკმაყოფილებლად.
მაგალითად, იოანე ნათლისმცემლის, კიევ-პეჩერის წმინდანებისა და მართლმადიდებლური ეკლესიის ასკეტების ცხოვრებას, მიტროპოლიტმა ონუფრიმ გაიხსენა, რომ „სიმდიდრე უნდა იყოს ადამიანის ხსნის თანაშემწე და არა შემაფერხებელი“, და ის უნდა იყოს „ზუსტად იმდენი, რამდენიც საჭიროა ნორმალური ცხოვრებისთვის – არც მეტი და არც ნაკლები“.
ამავე დროს, მან ხაზი გაუსვა, რომ მთელი ჩვენი მატერიალური სიმდიდრე ღვთისგან მოდის და  უფლის ყველაზე მნიშვნელოვანი საჩუქარი არის „მარადიული ხსნა“.
„რადგან რამდენ ხანსაც არ უნდა იცხოვროს ადამიანმა დედამიწაზე, ის მაინც დატოვებს ჯანმრთელობასა და სიმდიდრეს, რაც აქვს და გადავა მარადიულ სიცოცხლეში, რაც ღვთის განსაკუთრებული საჩუქარია“, - შეაჯამა უმე-ის წინამძღვარმა.