უმე-ის ეკლესიების ჩამორთმევა დასავლეთში წარმოდგენილია, როგორც "გადასვლები", - გერმანელი ექსპერტი
ბერლინში გამართულ სასულიერო კონფერენციაზე, რომელიც ეძღვნებოდა უკრაინაში სახელმწიფო-კონფესიურ ურთიერთობებს, რელიგიურმა პუბლიცისტმა ნიკოლაი მიტროხინმა გააანალიზა სიტუაცია უმე თემების მეუ-ში „გადასვლის“ გარშემო, იუწყება ლატვიური რესურსი Baznica.Info.
მისი თქმით, უკრაინაში სახელმწიფოსგან დამოუკიდებელი რელიგიური სივრცის პროფესიული შესწავლა არ მიმდინარეობს და, შესაბამისად, კენჭისყრის შედეგების დამახინჯების მიზნით მანიპულირების მრავალი მაგალითი არსებობს.
„უკრაინა არის მრავალკონფესიური და მრავალეთნიკური სახელმწიფო. შესაბამისად, არც ერთ მართლმადიდებელ ეკლესიას არ შეუძლია პრეტენზია გამოაცხადოს „უკრაინელი ხალხის ეკლესიურ“ პოზიციაზე, მათ შორის იმიტომ, რომ მისი ამ კუთხით ამჟამინდელი ხელისუფლების მხარდაჭერა სულაც არ ნიშნავს მის მხარდაჭერას და აღიარებას მორწმუნეთა შორის“, - აღნიშნა სოციოლოგმა.
მისი თქმით, არის შემთხვევები, როდესაც თემის წევრები გადადიან ერთი კონფესიიდან მეორეში, მაგრამ აბსოლუტური უმცირესობა და ამ საკითხზე უმე-ში არ დაობენ.
თუმცა, „გადასვლების“ შემთხვევების უმეტესობა გულისხმობს ან განხეთქილებას წინა თემებში, რომელსაც ხშირად თან ახლავს დავა იმის შესახებ, თუ ვინ მიიღებს ტაძარს, ან გარე ძალების აქტიურ ზეწოლას თემებზე (ძირითადად ადგილობრივი ადმინისტრაციებისა და სოციალურ-პოლიტიკური ორგანიზაციების აქტივისტებისა, რომლებიც არ იყვნენ ადრე შემჩნეული სარწმუნოების აქტიურ პროფესიაში და საზოგადოების წევრობაში), ან ეკლესიებისა და სამრევლო ქონების პირდაპირი კონფისკაცია „არასწორი“ ეკლესიისგან „ეროვნული“ ეკლესიის სასარგებლოდ ადმინისტრაციული ან აშკარა უკანონო მეთოდებით, პირდაპირი ძალადობრივი მეთოდების გამოყენებით.
ის განმარტავს, რომ ეს ქონება მომავალში ყოველთვის რელიგიური მიზნებისთვის არ გამოიყენება. ექსპერტი ხაზს უსვამს, რომ "საზოგადოებისთვის" და უცხოელი პარტნიორებისთვის, მეუ-ს მხარდამჭერები ყველა შემთხვევაში აღწერენ ასეთ სიტუაციებს, როგორც "გადასვლადს" - ამ ტერმინის სრული დისკრედიტაციით.
მიტროხინი ამტკიცებს, რომ "გარდამავალი" კრებებიდან ბევრი (თუ არა უმეტესობა) რჩება და რეგულარულად ატარებს მსახურებას, რადგან სასულიერო პირების აბსოლუტური უმრავლესობა უარს ამბობს "გადასვლაზე".
მან ასევე დააკისრა პასუხისმგებლობა რელიგიურ კონფლიქტებზე სამთავრობო ხელისუფლებას, რომელმაც პოროშენკოს დროს დაიწყო უხეში ჩარევა რელიგიურ საკითხებში.
კონფლიქტი რელიგიური ურთიერთობების სფეროში სახელმწიფოს პირდაპირი ჩარევით დაიწყო და ძირითადად პოლიტიკური ბრალდებებისა და სახელმწიფო ზეწოლის პრაქტიკით გრძელდება. თავად ეკლესიის ლიდერების ქსენოფობიური განცხადებები და მღვდლებისა და ეკლესიის აქტივისტების მონაწილეობა მეორეხარისხოვანია. ნიკოლაი მიტროხინის თქმით, ამ სფეროში ხელისუფლების ჩარევა შესაძლოა ევროკავშირისა და უკრაინის მთავრობის წარმომადგენლების განხილვის საგანი გახდეს.
მჟკ ადრე წერდა, რომ ბერლინის კონსულტაციამ აღნიშნა უკრაინის ხელისუფლების მიერ უმე-ის წინააღმდეგ ჩადენილი დარღვევები.