საკრებულომ მიწა, რომელზეც ლავრა დგას გამოსაყენებლად ნაკრძალს გადასცა
კიევი საქალაქო საბჭოში ნაკრძალისთვის მიეწის გადაცემას აძლევენ ხმას. ფოტო: скриншот видео на сайте kmr.gov.ua
2024 წლის 8 თებერვალს კიევის საქალაქო საბჭომ მიწის ნაკვეთები, რომლებზეც მონასტერი მდებარეობს, სარგებლობისთვის გადასცა ეროვნულ ნაკრძალ „კიევო-პეჩერსკის ლავრას“. ამის შესახებ ნაკრძალის პრესსამსახური იტყობინება.
ორგანიზაციამ კიევის საკრებულოს გადაწყვეტილებას უწოდა "ისტორიული", "საბედისწერო" და ის, რაც "ლავრას საშუალებას მისცემს სამუდამოდ ჩამოიშოროს "რუსული სამყაროს" არსებობა მისი ნარატივებით, რომლებიც მიზნად ისახავს უკრაინული სულიერების და კულტურის განადგურებას. ”
პრესსამსახური ხაზს უსვამს, რომ კიევის საქალაქო საბჭოს გადაწყვეტილება საშუალებას „მისცემს ეროვნულ ნაკრძალს - „კიევო-პეჩერის ლავრას“ სრული კონტროლი და დაცვა აიღოს საკუთარ თავზე იუნესკოს მსოფლიო მემკვიდრეობის ძეგლების სიაში შეტანილი მსოფლიო მნიშვნელობის ძეგლებზე.
ანგარიშში ნათქვამია, რომ ლავრის ქვეშ არსებული მიწა 30 წელზე მეტია იურიდიულად არ არის გაფორმებული და მონასტერთან იჯარის ხელშეკრულების ცალმხრივი შეწყვეტის შემდეგ, ხელისუფლების ძალისხმევით, „მიწის ნაკვეთის საკითხის გააქტიურდა.”
„მადლობელი ვარ დეპუტატების ამ ისტორიული გადაწყვეტილების მხარდაჭერისთვის“, - განაცხადა ღონისძიებაზე ნაკრძალის გენერალურმა დირექტორმა მაქსიმ ოსტაპენკომ. „ფაქტობრივად, ეს არის პირველი ნაბიჯი უკრაინული ლავრის უკრაინელი ხალხისთვის დაბრუნებისკენ.
ნაკრძალმა ასევე მადლობა გადაუხადა რამდენიმე თანამდებობის პირს, რომლებმაც წვლილი შეიტანეს მიწის გადაცემაში, მათ შორის მადლობა გადაუხადეს „ურყევი პოზიციისთვის და სახელმწიფო ინტერესების დაცვისთვის“ კულტურის სამინისტროს კულტურული მემკვიდრეობის დეპარტამენტის დირექტორს მარიანა ტომინს და კულტურის მინისტრის მოვალეობის შემსრულებელს როსტისლავ კარანდეევს.
როგორც მჟკ წერდა, ადრე როსტისლავ კარანდეევმა თქვა, რომ კულტურის სამინისტრო მუშაობს კიევ-პეჩერის ლავრაში სამონასტრო ცხოვრების გაგრძელებაზე, მაგრამ ეს უნდა იყოს მეუ-ს ეგიდით.