პოლიცია იგნორირებს ლავრის განცხადებას ნაკრძალის უფროსის მიერ მტრობის გაღვივების შესახებ
ეროვნული ნაკრძალის "კიევო-პეჩერის ლავრის" გენერალური დირექტორი მაქსიმ ოსტაპენკო. ფოტო: страница заповедника в Facebook
პეჩერის რაიონული სამმართველოს თანამშრომლებმა რეაგირება არ მიახდინეს კიევ-პეჩერის ლავრის განცხადებაზე სისხლის სამართლის სამართალდარღვევასთან დაკავშირებით, გათვალისწინებული უკ-ის 161 სტ. ნაწ.2, რომელიც ჩაიდინა ნაციონალური ნაკრძალის გენერალურმა დირექტორმა მაქსიმ ოსტაპენკომ. ამის შესახებ თავის ტელეგრამ-არხზე იუწყება მონასტრის ადვოკატი, დეკანოზი ნიკიტა ჩეკმანი.
პოლიციის პეჩერის სამმართველო სისხლის სამართლის სამართალდარღვევას კვლავ იგნორირებას უკეთებს, მონაცემები სასამართლომდე გამოძიებების ერთიან რეესტრში შეტანილი არ ყოფილა, - აღნიშნა მამა ნიკიტამ. - დღეს (23 თებერვალი, - რედ.) ქალაქ კიევის პეჩერის რაიონულ სასამართლოში შეტანილი იყო საჩივარი უმოქმედობაზე. ველოდებით სამართლიან სასამართლო გადაწყვეტილებას“.
როგორც მჟკ წერდა, 2024 წლის 30 იანვარს „უკრაინის რადიოსთან“ ინტერვიუში მაქსიმ ოსტაპენკომ გააკეთა მთელი რიგი განცხადება უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მისამართით, რომლებიც, ლავრის ადვოკატთა აზრით, უნდა კვალიფიცირდეს როგორც „რელიგიური მტრობისა და ზიზღის გაღვივება, მოქალაქეთა გრძნობების შეურაცხყოფა მათ რელიგიურ გრძნობებთან დაკავშირებით, ჩადენილი თანამდებობის პირის მიერ“.
განცხადება ადვოკატებმა პოლიციაში ჯერ კიდევ 6 თებარვალს შეიტანეს. სისხლის სამართლის პროცესუალური კოდექსის თანახმად, სამართალდამცავებს 24 საათის განმავლობაში უნდა შეეტანათ მონაცემები სამართალდარღვევის შესახებ სასამართლომდე გამოძიებების ერთიან რეესტრში და დაეწყოთ საგამოძიებო მოქმედებები.