რომის კათოლიკური ეკლესიის მთავარეპისკოპოსმა დასცინა პაპის კომენტარს გეი წყვილების კურთხევის შესახებ
რკე-ის არქიეპისკოპოსმა კარლო მარია ვიგანომ, რომელიც ერთ დროს იყო ვატიკანის სამოციქულო ნუნციო აშშ-ში და ამ სახელმწიფოს გენერალური მდივანი, X-ში გამოაქვეყნა საარქივო ფოტო, სადაც G.S.Madonna del Ghisallo ასოციაციის წარმომადგენლებმა პაპს ველოსიპედი გადასცეს.
ვიგანომ ფოტოს პაპის სახელით კომენტარი გაუკეთა: „მე არ ვაკურთხებ ველოსიპედს: მე ვაკურთხებ ორ ბორბალს ცალკე“.
მთავარეპისკოპოსს სხვა არაფერი დაუწერია, მაგრამ შეიძლება ვივარაუდოთ, რომ ამით კომენტარი გააკეთა რომის პაპ ფრანცისკეს სიტყვებზე Fiducia supplicans-ის დეკლარაციის შესახებ, რომელიც განსაზღვრავს ლგბტ წყვილების კურთხევას. რომის პაპმა განაცხადა, რომ „როდესაც რომელიმე წყვილი სპონტანურად მოდის და ითხოვს ამას (კურთხევა - რედ.), კურთხეულია არა კავშირი, არამედ უბრალოდ ხალხი, ვინც ერთად ითხოვა“.