ფილიპოვიჩში, მეუ-ს სასულიერო პირებმა პროვოკატორები მიიყვანეს უმე-ის ტაძრის "გადასაყვანად"
17 თებერვალს, მეუ-ს სასულიერო პირებმა პროვოკატორთა ჯგუფი მიიყვანეს კიევის რეგიონის სოფელ ფილიპოვიჩში, რათა მოეწყოთ ყალბი შეხვედრა და თესალონიკის დემეტრეს ეკლესიის საეკლესიო საზოგადოება დუმენკოს სტრუქტურაში გადაეყვანათ. ეკლესიის წინამძღვარმა, დეკანოზმა ბორის კოვალჩუკმა ამ საკითხზე «Первому казацкому» -ის ესაუბრა.
„ბევრი პროვოკატორი ჩამოვიდა. მეუ-ს „მღვდლები“ ​​მოვიდნენ და კონფლიქტის პროვოცირებას ახდენენ“, - განაცხადა მოძღვარმა. „სოფლის მოსახლეობა მიხვდა, რომ სარეგისტრაციო ხელმოწერით სურდათ შეხვედრის ოქმის აღება. ამიტომაც არ შევდივართ კულტურის ცენტრში“.
არხის «Дозор» ცნობით, თავდამსხმელებმა მხოლოდ 20 ადამიანის შეკრება მოახერხეს, საიდანაც მხოლოდ ხუთი იყო ადგილობრივი მცხოვრები.
„უმე-ს დემეტროვსკის ეკლესიის როგორც ტერიტორიულმა, ისე რელიგიურმა საზოგადოებამ უარი თქვა ამ უკანონობაში მონაწილეობაზე. ყველამ მაშინვე გაიაზრა მეუ-ს კრიმინალური სქემა, რომლის მიხედვითაც „შეკრებაში რეგისტრაცია“ უკვე ნიშნავდა „გადასვლისთვის“ ხმის მიცემას. თავად დუმენკოს სტრუქტურის წევრებმა განაცხადეს, რომ დაახლოებით 120-მა ადამიანმა მისცა ხმა "შეკრებას". ჩვენი ინფორმაციით, მეუ-ს წევრებმა გადაწყვიტეს თარიღის გადაწევით, 2019 წლიდან გაეფორმებინათ მსგავსი „შეხვედრის“ ოქმები, როდესაც მათ მოახერხეს რიცხობრივად მეტი ხალხის  შეგროვება. შემდეგ პოლიციამ საბუთების გაყალბების ფაქტზე სისხლის სამართლის საქმე აღძრა და სალოცავი ვერ მიითვისეს დუმენკოს სტრუქტურის წარმომადგენლებმა“, - წერენ ჟურნალისტები.
2019 წელს ადგილობრივმა უნიატმა დეპუტატმა უკვე სცადა, საეკლესიო საზოგადოების ნების საწინააღმდეგოდ, დიმიტრიევსკის ეკლესია მეუ-სთვის გადაეცა. მცდელობა წარუმატებელი აღმოჩნდა.
შეგახსენებთ, რომ ეკლესიის წინამძღვარმა მედიაპროექტ „Nezlamni.CITY“-ს მიერ ორგანიზებულ კონკურსში „ადამიანები, რომლებმაც გაგვაოცეს თავიანთი ძალითა და აღდგენის წყურვილით“ გაიმარჯვა. რუსეთის მიერ კიევის ოლქის ოკუპაციის დროს მამა ბორისი ხელმძღვანელობდა მანქანების 4 კოლონას ფილიპოვიჩიდან სხვადასხვა სოფლებისა და ქალაქების მაცხოვრებლებთან ერთად, რომლებიც ცდილობდნენ დაბომბვისგან თავის დაღწევას. შინაგან საქმეთა მინისტრის მრჩეველმა ანტონ გერაშენკომ 2022 წელს მღვდელს "ნამდვილი გმირი" უწოდა.
ადრე მჟკ-მ დაწერა, რომ მეუ-ის თავდამსხმელები ემზადებიან კიევის რეგიონის კიდევ ოთხი ეკლესიიდან „მტრების განსადევნად“. მეუ-ს "მღვდელი" და პარტია "ევროკავშირის" დეპუტატი დიმიტრი კოშკა ათვალიერებენ სოფლებს და აწყობენ დაყადაღებას ყოფილ თანამდებობის პირთან და ბიზნესმენ სერგეი ვოზნისთან ერთად.