მრევლი ვიშგოროდში მეუ-ს სასულიერო პირს: თქვენ იგივეს აკეთებთ, რასაც კომუნისტები
მას შემდეგ, რაც მეუ-ს სასულიერო პირებმა გატეხეს ვიშგოროდის პანტელეიმონის ეკლესიის კარები, ეკლესიის მახლობლად გაიმართა დისკუსია დუმენკოს სტრუქტურის "მღვდელსა" და მრევლს შორის. საუბრის ვიდეო ჩანაწერი «Перший козацький»-მ გამოაქვეყნა.
მოხუცმა მრევლმა გალინამ, დუმენკოს სტრუქტურის მრევლს მიმართა, რომ მან იგივე გამოიარა 1947 წელს, როდესაც ბოლშევიკებმა მიიტაცეს ეკლესიები.
"მღვდელმა" საპასუხოდ დაიწყო იმის ახსნა, რომ "რუსები მოვიდნენ, აშიმშილებდნენ და აწამებდნენ". - ახლა თქვენც იგივეს აკეთებთ, რასაც კომუნისტები, - უპასუხა ქალმა.
კიდევ ერთმა მრევლმა უთხრა მღვდელს, რომ იგი პირადად მონაწილეობდა პანტელეიმონის ეკლესიის მშენებლობაში და ეს უკანასკნელია რაც მას დარჩა.
„ჩემი შვილი უკვე წამართვეს. რატომ მართმევთ  უკანასკნელ იმედს? - ჰკითხა მან. მეუ-ს „მღვდელმა“ პასუხი არ გასცა ქალბატონს.
მჟკ-მ დაწერა, რომ მეუ-ს სასულიერო პირმა იური ბოლშაკოვმა დილის 5 საათზე გაჭრა საკეტები ვიშგოროდის უმე-ის პანტელეიმონის ეკლესიაში, რადგან "არ ეძინებოდა".