უმე-ს შეეძლება ეკლესიაში ილოცოს სასამართლოს გადაწყვეტილებამდე, - წინამძღვარი ვიშგოროდში
ვიშგოროდის წმინდა პანტელეიმონის ეკლესიის მოძღვარმა, მამა დიონისე დენისენკომ თქვა, რომ 21 თებერვალს დილის 5:30 საათზე უსაფრთხოების სამსახური დაუკავშირდა მას და შეატყობინა, რომ განგაში ამოქმედდა ეკლესიაში, იუწყება «Дозор на "Першому Козацькому"».
როდესაც მამა დიონისე მივიდა ადგილზე, დაინახა, რომ სამართალდამცავები უკვე იქ იყვნენ, მეუ-ს წარმომადგენლებს საკეტები გაეტეხათ და შენობაში იყვნენ შესული, რადგან მათი აზრით ამ ტაძარში ყოფნის სრული უფლება აქვთ.
2011 წელს უმე-ის ბორისისა და გლების ეკლესიის საზოგადოებას გადაეცა მიწის ნაკვეთი, რომელზეც აშენდა ახალი ეკლესია. 2023 წლის მაისში, მეუ-ს მიმდევრებმა ძალისმიერი გზით მიიტაცეს ბორისისა და გლების ეკლესია. დოკუმენტების გაცნობის შემდეგ ჩათვალეს, რომ წმინდა პანტელეიმონის ტაძრის ფლობის უფლება ჰქონდათ.
მამა დიონისეს თქმით, პოლიციამ, როდესაც დაინახა, რომ უმე-ის მრევლი აქტიურად აპირებდა სალოცავის დაცვას,  მათ მოლაპარაკება შესთავაზა. შეთანხმების საფუძველზე, უმე-ის საზოგადოებას შეეძლება ილოცოს წმინდა პანტელეიმონის ეკლესიაში ქალაქის ხელისუფლების გადაწყვეტილებამდე ან სასამართლო პროცესის დასრულებამდე.
როგორც მჟკ იტყობინება, მეუ-ს სასულიერო პირმა იური ბოლშაკოვმა განმარტა, რომ ის მოვიდა დილის 5 საათზე ვიშგოროდის უმე-ის წმინდა პანტელეიმონის ეკლესიის კარების გასახსნელად, რადგან "ვერ იძინებდა".