სახალხო დეპუტატი: ლენკოვცის უმე-ის ტაძრის დამპყრობლების წინააღმდეგ სისხლის სამართლის საქმე აღიძრა
სახალხო დეპუტატმა არტემ დმიტრუკმა განაცხადა, რომ მან მიიღო პასუხი შინაგან საქმეთა მინისტრისგან მისი მოადგილის მოთხოვნაზე ტაძრის აღების მცდელობისა და ლენკოვცის პეტრესა და პავლეს ტაძრის მრევლის ცემის თაობაზე, განაცხადა სახალხო დეპუტატმა ტელეგრამ-არხზე.
მისივე თქმით, სამართალდამცავებმა უკვე აღძრეს სისხლის სამართლის საქმე „ხულიგნობის“ მუხლით იმ თავდამსხმელების წინააღმდეგ, რომლებიც მორწმუნეებს წიხლებს ურტყამდნენ. ასევე, „ჩერნივცის რაიონში ეროვნული პოლიციის მთავარმა სამმართველომ აიღო კონტროლი საქმის გამოძიების მიმდინარეობაზე და ადგილობრივი პოლიციის ხელმძღვანელობას მიეცა შესაბამისი წერილობითი მითითებები“.
„უკვე დაწყებულია გამოძიება უსაფრთხოების კომპანია Tiger-ის ბანდიტების წინააღმდეგ ტაძრის ხელში ჩაგდებისა და უმე-ის მორწმუნეების ცემაში მათი მონაწილეობის თაობაზე. თუ ეს ინფორმაცია დადასტურდება, შინაგან საქმეთა სამინისტრო უზრუნველყოფს ამ კომპანიის წინააღმდეგ უკრაინის კანონის შესაბამისი ზომების მიღებას. ანუ „ Tiger “-ს შეიძლება ლიცენზია შეუჩერონ!“ - წერს არტემ დმიტრუკი.
მჟკ წერდა, რომ რობერტ ამსტერდამმა გამოაქვეყნა ლენკოვცში მორწმუნეების ცემის ამსახველი ვიდეო, სადაც მიუთითებდა, რომ სანამ ზელენსკი მთელს მსოფლიოში მოგზაურობს, ბოროტმოქმედები იტაცებენ უმე-ის ეკლესიებს.