რმე-ში ისაუბრეს უუს-ის გენერლის მოწოდებას "გაიწმინდოს" უმე-ს მონასტრები
რმე-ის სინოდალური განყოფილების თავჯდომარემ ეკლესიის  საზოგადოებასთან და მასმედიასთან ურთიერთობების  საკითხებში ვლადიმერ ლეგოიდამ თავის ტელეგრამ-არხზე კომენტარი გაუკეთა უკრაინის უშიშროების სამსახურის (უუს) ხელმძღვანელის ყოფილი მოადგილის მოწოდებას "გაწმინდონ" უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მონასტრები.
ვლადიმერ ლეგოიდამ აღნიშნა, რომ უუს-ს გენერალ-ლეიტენანტის ალექსანდრ სკიპალსკის განცხადებები გაჟღერდა სატელევიზიო ეთერში, "და ეს არამარტო ხანში შესული ადამიანის ფანტაზიებია,  სტუდიაში იმყოფებიან ექსპერტები, სამხედროები, რომლებიც ამას დუმილით უსმენენ , თანხმობით უქნევენ თავს და აკეთებენ დასკვნებს. ამიტომ არაა გასაკვირი, რომ ხშირად ასეთი ველური გამოხტომები  გამყარებულია ძალისმიერი ქმედებებით."
"საჭიროა გვახსოვდეს ეს სიტყვები, როდესაც ევროპელი ჩინოვნიკები, უცხოელი დიპლომატები და ასევე ზოგიერთი რუსი ჟურნალისტები ისევ დაიწყებენ საუბარს უკრაინაში კანონიკური ეკლესიის დევნის არარსებობის შესახებ",-დაასკვნა რმე-ს სინოდალური განყოფილების თავჯდომარემ ეკლესიის  საზოგადოებასთან და მასმედიასთან ურთიერთობების  საკითხებში
შეგახსენებთ, რომ ადრე უკრაინის სატელევიზიო ეთერში უუს-ს გენერალ-ლეიტენანტმა სკიპალსკიმ განაცხადა, რომ უმე-ს ყველა მონასტრები უნდა გაიწმინდოს, იმიტომ რომ იქ "იმყოფებიან ადამიანები რუსი დივერსანტების საქციელითა და ფსიქოლოგიით."