მიროშნიჩენკოს სიტყვები უმე-ზე-ეს 8 წლამდე თავისუფლების აღკვეთაა - იურისტები
სამხედრო ოლქის «Свобода»-ს პოლიტიკოსისა და უკრაინის VII მოწვევის სახალხო დეპუტატის იგორ მიროშნიჩენკოს მოწოდებები უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიისთვის ტაძრების წართმევისა და უნეტარესის გასახლების შესახებ შეესაბამება სისხლის სამართლის კოდექსის 161-ე სტატიას, რომელიც 8 წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
ამის შესახებ მართლმადიდებელ ადვოკატთა კავშირის telegram-არხზე განაცხადეს სამართალდამცავი ორგანიზაციის „მართლმადიდებელ ადვოკატთა კავშირის“ წარმომადგენლებმა, რომელიც შეიქმნა უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის დევნილი გაერთიანებებისა და მღვდლების მხარდასაჭერად.
„ცოტა ხნის წინ ფეისბუქის სოციალურ ქსელში გაჩნდა ვიდეო, სადაც იგორ მიროშნიჩენკო თავის მაყურებლებს მოუწოდებს სასტიკი კონფესიათაშორისი დაპირისპირების სცენარისკენ უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის მორწმუნეთა და მოსკოვის საპატრიარქოს შორის... მართლმადიდებელ ადვოკატთა კავშირი თვლის, რომ მსგავსი საჯარო მოწოდებები უეჭველად საფრთხეს უქმნიან სოციალურ კონფესიათაშორის სიმშვიდეს და მიზნად ისახავენ დაპირისპირების განზრახ და გააზრებულ გაჩაღებას, უთანხმოების დონის ამაღლებას, რაც ართულებს შემრიგებლურ დიალოგს სხვადასხვა იურიდიულ დაქვემდებარებაში მყოფ მართლმადიდებელთა შორის“, - წერია მართლმადიდებელ ადვოკატთა კავშირის telegram-არხზე.იურისტების სიტყვებით, მორიშნიჩენკოს სიტყვები შეესაბამება უკრაინის სისხლის სამართლის კოდექსის 161 და 295 სტატიებს ადმინისტრაციული სამართალდარღვევების შესახებ.
„161-ე სტატიის თანახმად, განზრახული ქმედებები, რომლებიც მიმართულია ნაციონალური, რასობრივი ან რელიგიური მტრობისა და ზიზღის გასაღვივებლად, გათვალისწინებულია სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობა 8 წლამდე თავისუფლების აღკვეთით. 295-ე სტატიის თანახმად, შენობების ან ნაგებობების მიტაცების, მოქალაქეთა
ძალადობრივი გამოსახლებისთვის საჯარო მოწოდებებისთვის განსაზღვრულია სასჯელი ექვს თვემდე პატიმრობით ან თავისუფლების აღკვეთით სამ წლამდე. უკრაინის კოდექსის 173-ე სტატიით ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის შესახებ, ნორმირებულია პასუხისმგებლობა ცრუ ხმების გავრცელების გამო, რომლებმაც შეიძლება გამოიწვიონ პანიკა მოსახლეობაში ან საზოგადოებრივი წესრიგის დარღვევა“, - დაამატეს იურისტებმა.
მართლმადიდებელ ადვოკატთა კავშირში იმედი აქვთ, რომ უკრაინის VII მოწვევის სახალხო დეპუტატის იგორ მიროშნიჩენკოს გამონათქვამები მიიღებან სათანადო შეფასებას სამართალდამცავი ორგანოების მიერ, ამიტომ შესაბამის განცხადებებს ამზადებენ.
როგორც მანამდე მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირი იუწყებოდა, სამხედრო ოლქის «Свобода»-ს პოლიტიკოსმა მოუწოდა წაართვან ტაძრები უკრაინის მართლმადიდებელ ეკლესიას და გაასახლონ უნეტარესი.