საქართველოს პრეზიდენტი იმედოვნებს, რომ ეკლესია აირჩევს „პროევროპულ“ პატრიარქს
საქართველოს სახელმწიფოს მეთაურმა სალომე ზურაბიშვილმა განაცხადა, რომ საქართველოს ეკლესიასთან 91 წლის კათოლიკოს-პატრიარქის ილია მეორის „სისუსტის“ გამო „ძალიან მძიმე მდგომარეობაა“. ამის შესახებ მან ლონდონში ოფიციალური ვიზიტით ყოფნისას განაცხადა, იუწყება Sova News.
ზურაბიშვილმა ასევე იმედი გამოთქვა, რომ მომავალში ქართული ეკლესია „პროდასავლურ რიტორიკას მიჰყვება“ და „შეძლებს აირჩიოს პროქართველი და პროევროპული პატრიარქი და არა პრორუსული“.
„მე ვფიქრობ, რომ მართლმადიდებლური ეკლესია აქაც, ისევე როგორც ნებისმიერ სხვა მართლმადიდებლურ ქვეყანაში, ძალიან ახლოს არის ძალაუფლებასთან, მიდრეკილია მოჰყვეს ცვლილებებს აქცენტებში და ნიუანსებში“, - აღნიშნა მან.
ზურაბიშვილის განცხადებას უკვე გამოეხმაურა სახელისუფლებო პარტია „ქართული ოცნება“. მისმა ლიდერმა, საქართველოს ყოფილმა პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა განაცხადა, რომ პრეზიდენტის განცხადებები არის პირდაპირი თავდასხმა პატრიარქსა და ეკლესიაზე და თავად ზურაბიშვილი არის „დიდი ანტიქართული ფენომენი“.
„ვფიქრობ, ეს ძალიან კარგად მეტყველებს თავად სალომე ზურაბიშვილზე. ნიღაბი, რომელსაც მთელი ამ პერიოდის განმავლობაში ატარებდა, ჩამოხსნილია“, - თქვა მან.