მიტროპოლიტი ანტონი მოუწოდებს შეწყდეს დონბასის ექსკალაცია
უკრაინის მართმადიდებლური ეკლესიის საქმეთმმართველმა ბორისპოლისა და ბროვარის მიტროპოლიტმა ანტონმა (პაკანიჩი) Facebook გვერდზე დააკომენტარა დონბასში არსებული ვითარების გამწვავება და კონფლიქტის ორივე მხარეს მშვიდობის დამყარებისკენ მოუწოდა.
«დიდი მარხვა – ეს არის სულიერი ძალისა და ვნების გამოცდის დრო. ასევე ეს არის ჩვენი ცხოვრების გადაფასების პერიოდი, ერთმანეთის მიტევების, შეწყალებისა და იმ ქმედებების გამოსწორების დრო, რომლებიც ზიანს აყენებს ჩვენს გულს», – განაცხადა მამა ანტონმა და დაამატა, რომ ამჟამად შეუძლებელია თავიდან აცილებულ იქნას დონბასში სიტუაციის გაუარესება.
«სროლის გახშირება და შედეგად ადამიანთა სიცოცხლის ხელყოფა, შერიგების მრავალჯერ დარღვევა, მშვიდობიანი მოსახლეობის ტანჯვა – ეს ყველაფერი იწვევს დიდ ტკივილს და უდიდეს სურვილს, ამ მრავალჭირნახულ მიწაზე საბოლოოდ მშვიდობა გამეფდეს», – განაცხადა მიტროპოლიტმა.
საქმეთმმართველის სიტყვებით, უმე გამუდმებით ლოცულობს მშვიდობისათვის და თანაუგრძნობს დაზარალებულ მოსახლეობას. «ამავდროულად ჩვენ მოვუწოდებთ ყველას, ვისაც ხელეწიფება დონბასში სიტუაციის დეესკალაცია, გამოიყენონ ყველა შესაძლო ძალისხმევა ახალი ომის თავიდან ასაცილებლად. ეს ჩვენი საერთო ვალია – როგორც მორწმუნეთა, ასევე მათი, ვისაც უყვარს სამშობლო და მას სიკეთეს უსურვებს», – აღნიშნა მიტროპოლიტმა ანტონმა.
ვლადიკამ სიტყვა დაასრულა წმინდა ბასილი დიდის სიტყვებით: «არაფერი ისე არ უხდება ქრისტიანს, როგორც მშვიდობისმყოფელობა, ამის გამო უფალი თავის ყველაზე დიდ ჯილდოს გვპირდება».
ადრე პრეზიდენტის პრეს-სამსახურმა განაცხადა, რომ  ზელენსკიმ იმედს  გამოთქვამს სააღდგომოდ ტყვეთა გაცვლაზე «ყველა ყველაზე ფორმატში».