2024 წლის პარიზის ოლიმპიური თამაშების ოფიციალური პლაკატიდან ჯვარი ამოიღეს
2024 წლის 4 მარტს, პარიზის ორსეს მუზეუმში წარმოდგენილი იყო 2024 წლის ოლიმპიური თამაშების ოფიციალური პლაკატები, იუწყება euronews.com.
პლაკატზე გამოსახული იყო Hôtel des Invalides-ის შენობა ჯვრის გარეშე. პლაკატის ავტორმა უგო გატონიმ ჯვარი შპილით შეცვალა.
ამ ჩანაცვლებამ არაერთი კრიტიკა გამოიწვია სოციალურ ქსელებში. აქ მოცემულია რამდენიმე კომენტარი გაზეთ Le Figaro-ს მიერ: ”ჩვენ შევამჩნიეთ მათი სურვილი, წაეშალათ ქრისტიანობის ყველა ნიშანი”, ”მათ გაბედეს”, ”სირცხვილი ჩვენი ქვეყნისთვის”.
ფაქტზე კომენტარი გააკეთა ევროპარლამენტის წევრმა ნიკოლას მეირონემ თავის X-ში: „პარიზის ოლიმპიური თამაშების ოფიციალურ პლაკატზე ინვალიდების გუმბათზე ჯვარი წაშლილია და საფრანგეთის დროშა არ ჩანს. ჩვენი იდენტობის დამალვა დაუშვებელი შეცდომაა. ვოკიზმს ყველგან დაუღალავად უნდა ებრძოლო“.
კიდევ ერთმა ევროპარლამენტარმა ჟილბერ კოლარმა მიუთითა „მოღალატეების მუშაობაზე, რომლებიც პასუხისმგებელნი არიან საფრანგეთის ფუნდამენტურ უარყოფაზე“.