გაერო მონიტორინგს გაუწევს მჟკ-ის ჟურნალისტების საქმეების გამოძიების მიმდინარეობას
უფლებადამცველი არასამთავრობო ორგანიზაცია „NGO Public Advocacy“ ხელმძღვანელმა ოლეგ დენისოვმა, რომელიც ამჟამად მონაწილეობს გაეროს ადამიანის უფლებათა საბჭოს მორიგი სხდომაში, კომენტარი გააკეთა მჟკ-ს ჟურნალისტების დევნაზე. მიმართვის ვიდეო მან თავისი უფლებადამცველი ორგანიზაციის YouTube არხზე გამოაქვეყნა.
ადვოკატმა თქვა, რომ გამოძიების მასალების წინასწარ შესწავლის შემდეგ მან დაასკვნა, რომ „ეს საქმეები ეფუძნება იმავე ბრალდებებს, რომლებიც წარდგენილი იყო უმე-ს მიტროპოლიტების ფეოდოსის, ლონგინის, პავლეს და იოანათანის წინააღმდეგ“.
მისი აზრით, ეს ბრალდებები, უპირველეს ყოვლისა, ეხება მეუ-ს სასულიერო პირების კრიტიკას, რომელსაც უკრაინის ხელისუფლება არაგონივრულად მიიჩნევს რელიგიური სიძულვილის გაღვივებად.
„მე მჯერა, რომ რიტორიკა, რომელიც გამოიყენება მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირის მიერ, ეხება სიტყვის თავისუფლებას და დაცულია საერთაშორისო კანონმდებლობით, როგორც თავისუფალი ჟურნალისტური საქმიანობა“, - ხაზგასმით აღნიშნა დენისოვმა.
უფლებადამცველის თქმით, ეს კრიმინალური ბრალდებები უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ჟურნალისტებზე და მორწმუნეებზე ზეწოლის მცდელობაა „უმე-ის აკრძალვის შესახებ“ N8371 კანონპროექტის მიღების მოლოდინში.
უფლებადამცველი ორგანიზაციის ხელმძღვანელმა განაცხადა, რომ ამ შემთხვევებს შეიტანს კომუნიკაციაში გაეროს სპეციალურ მომხსენებელთან უფლებადამცველთა უფლებების საკითხებში, გაეროს მანდატის მფლობელებთან, რომლებიც ჩართულნი არიან ჟურნალისტების უფლებებისა და თავისუფლებების დაცვაში.
”მე პირდაპირ გადავცემ სისხლის სამართლის საქმის ყველა მასალას ამ საერთაშორისო ხელისუფლებას, რათა თავიდან იქნას აცილებული უსამართლო სასჯელის დაწესება მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირის წევრებისა და უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მორწმუნეების მიმართ,” - თქვა ოლეგ დენისოვმა.
როგორც მჟკ წერდა, გაეროს უფლებადამცველებს მოახსენეს უმე-ის მიტროპოლიტების სისხლისსამართლებრივი დევნის დაწყების შესახებ.