უმე-ს იერარქი ყვება, რა დამოკიდებულება აქვთ ათონის მთაზე ონუფრეს მიმართ
კიევის წმინდა იონას სახელობის მონასტრის წინამძღვარმა, მთავარეპისკოპოსმა იონამ (ჩერეპანოვი) თქვა, რომ ათონის მთაზე უწმინდესი ონუფრე ითვლება სულიერად ყველაზე გამოცდილ და გონიერ ადამიანად მართმადიდებლურ სამყაროში.
თავის აზრი უმე-ს იერარქმა Facebook გვერდზე გააზიარა.
«გუშინ ათონის მთის ერთ ერთი მონასტრის იღუმენმა დამირეკა, რადგან აინტერესებდა უნეტარესი ონუფრეს აზრი ერთ საკითხზე. საუბროს დასასრულს მან აღნიშნა, რომ ათონის მთაზე უნეტარეს ონუფრეს თვლიან ერთ ერთ ყველაზე გონიერ და სულიერად გამოცდილ ადამიანად მართმადიდებლურ სამყაროში,», – დაწერა წმინდა იონას სახელობის მონასტრის წინამძღვარმა.
პუბლიკაციიქ ქვეშ Facebook მომხმარებლები ეთანხმებოდნენ მოსაზრებას. სვეტლანა შულჟენკო წერს: «თუ ღმერთმა მისცა ჩვენს ეკლესიას ისეთი კეთილი ადამიანი, როგორიც არის მიტროპოლიტი ონუფრე, ეს ნიშნავს რომ ის ბოლომდე არ არის ჩვენზე გაბრაზებული, და ჩვენს ქვეყანას აქვს მომავალი».
როგორც ადრე მჟკ წერდა, რომ ათონის მთაზე მიიღეს გადაწყვეტილება, მიიღებენ თუ არა აღდგომის დღესასწაულზე მომლოცველებს.