დუმენკო: უმე-ს მრევლი ეკუთვნის მეუს ,მათი სურვილის მიუხედავად
მეუ-ს ლიდერმა სერგეი (ეპიფანე)დუმენკომ «რადიო თავისუფლებასთან» ინტერვიუში განაცხადა, რომ უკრაინის აბსოლუტურად ყველა გაერთიანება, მათი ჩათვლით, რომლებიც უმე-ს შემადგენლობაშია, ეკუთვნის მეუ-ს.
ისინი, ვინც «არ აღიარებენ ამ რეალობას», დუმენკოს აზრით, ქმნიან «გარკვეულ კანონიკურ კოლაფსს». ის, რომ უმე-ს მორწმუნეებს «დროებით სურთ რმუ-ს განეკუთვნებოდნენ (ასე მოიხსენიებს დუმენკო უმე-ს – რედ.)» – «კანონიკურად არასწორია».
უმე-ს გაერთიანების წევრების «გადასვლაზე» საუბრისას თავის სტრუქტურაში, დუმენკომ უკმაყოფილება გამოთქვა, რომ «ბოლო დროს სიტუაცია ცოტა არ იყოს შეჩერდა», და ახლა ფიქსირდება, მხოლოდ «ცალკეული შემთხვევები». მაგრამ ამავდროულად ის ირწმუნება, რომ გადასვლის წოდება გადასვლად არ არის სწორი, რამდენადაც «ისინი (უმე-ს თემი – რედ.) რეალურად უკრაინაში იმყოფებიან. და იმ გადაწყვეტილების თანახმად, რომელიც მიიღო მსოფლიო პატრიარქმა, ისინი ყველა ეკუთვნიან მეუ-ს».
ადრე მეუ-ს მეთაურმა განაცხადა, რომ ქვეყანაში არსებობს რელიგიური დაჯგუფებების დარეგისტრირების პრობლემა და ОГА (რეგიონალური სახელმწიფო ადმინისტრაცია) ახალი ქვედაჯგუფების შექმნის აუცილებლობაში ირწმუნება.