უმე-სგან ითხოვენ რმე-მ ცვლილებები შეიტანოს წესდებაში - ამსტერდამი
საერთაშორისო უფლებადამცველი კომპანიის Amsterdam & Partners LLP ხელმძღვანელმა, რობერტ ამსტერდამმა, რომელიც არის ასევე უმე-ის იურისტი, განაცხადა, რომ კანონპროექტი 8371, რომელიც მზადდება მეორე მოსმენით მისაღებად, არის დრაკონული. ამის შესახებ მან Strana.ua-ს განუცხადა.
რობერტ ამსტერდამის თქმით საუბარია ცვლილებებზე, რომლებიც მიღებულ იქნა ამ საკანონმდებლო ინიციატივის მეორე მოსმენით კენჭისყრამდე. კანონპროექტის ავტორები უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიისგან რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის წესდებაში ცვლილებების შეტანას ითხოვენ. ადვოკატის თქმით, ეს სცილდება უმე-ის შესაძლებლობებს, ვინაიდან ეკლესიას არ გააჩნია რაიმე ბერკეტი რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიაზე და ამის შესახებ იციან დეპუტატებმა, რომლებიც კანონპროექტში ამ ცვლილებას მიიღებენ.
როგორც მჟკ იტყობინება, უმე-ის ამერიკელმა დამცველმა განმარტა, თუ რომელი საერთაშორისო სამართლის ნორმები ეწინააღმდეგება 8371 კანონპროექტს და შესთავაზა მისი გაგზავნა ვენეციის კომისიაში შესამოწმებლად.