იტალიამ 500 ათასი ევრო გამოყო ოდესის უმე-ის დანგრეული ტაძრის აღსადგენად
იტალიის მთავრობამ 500 ათასი ევრო გამოყო ოდესის უმე-ის ფერისცვალების საკათედრო ტაძრის აღდგენისთვის. ამის შესახებ ქალაქის მერმა გენადი ტრუხანოვმა ისაუბრა, იუწყება მერიის ვებგვერდი.
მისი თქმით, რუსული რაკეტის დარტყმის შედეგად დანგრეული ტაძრის აღდგენა იმდენად მნიშვნელოვანი იყო, რომ იტალიიდან თანხის გამოყოფილ მოლოდინი შეუძლებელი იყო, რადგან არსებობდა საკათედრო ტაძრის დარჩენილი ნაწილის ჩამოშლის საფრთხე. ამიტომ, უმე-ის ოდესის ეპარქიის ქველმოქმედთა და მრევლის დახმარებით, ტაძრის ყველაზე დაზიანებულ ნაწილში სახურავი აღდგა და სამუშაოები დაიწყო.
ტრუხანოვმა ასევე განაცხადა, რომ უახლოეს მომავალში ოდესაში მოსალოდნელია ექსპერტთა ჯგუფის და უკრაინაში იუნესკოს ოფისის უშუალო ხელმძღვანელის ჩამოსვლა. იტალიელები და იუნესკო ხელს შეუწყობენ დაბომბვის შედეგად დანგრეული სხვა კულტურული ძეგლების აღდგენას.
როგორც მჟკ იტყობინება, 2023 წლის 23 ივლისის ღამეს, რუსეთის ფედერაციის სარაკეტო თავდასხმის გამო, ოდესაში უმე-ის ფერისცვალების ტაძარი პრაქტიკულად განადგურდა. ჭურვი საკურთხეველში ჩამოვარდა.