მარხვაში დეპუტატებმა და მეუ-მ შექმნეს კომისია ვოლინში უმე-ის ლიკვიდაციისთვის
2024 წლის 22 მარტს, დიდმარხვის პირველ კვირას, ვლადიმერ-ვოლინსკის რაიონის საბჭოში შეიქმნა სპეციალური კომისია ადგილობრივი დეპუტატების, სოციალური აქტივისტებისა და მეუ-ს წარმომადგენლების შეხვედრაზე. ის გააკონტროლებს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის „საქმიანობის აკრძალვის“ პროცესს ვოლინის ოლქის ვლადიმირის რაიონის ტერიტორიაზე. ამის შესახებ იტყობინება მეუ-ს ვლადიმერ-ვოლინის ეპარქიის Facebook-გვერდი.
ამ ეპარქიის წინამძღვარმა მეთიუ შევჩუკმა მხარი დაუჭირა ოფიციალური პირების ინიციატივას შეხვედრაზე და განაცხადა, რომ „იმპერიული რუსული გავლენის ნარჩენებისგან თავის დაღწევის აუცილებლობა, მათ შორის პრორუსული რელიგიური ორგანიზაციების სახით“. თუმცა, მისი თქმით, ასეთი პროცესი უნდა მოხდეს „მხოლოდ ნებაყოფლობით, მშვიდობიანად და არა ძალადობრივად, მოქმედი კანონმდებლობის ყველა ნორმის დაცვით“.
რაიონის სამხედრო ადმინისტრაციის ხელმძღვანელმა იური ლობაჩმა თქვა, რომ წინა წლების განმავლობაში, რეგიონში უკვე მოხდა საეკლესიო თემების "მასობრივი გადასვლა" მეუ-ში. მისი გათვლებით 2022წ. 14 სამრევლო „გადავიდა“,2023 წელს 4 და 2024 წელს ერთი.