მისმა უნეტარესმა მორწმუნეებს მართლმადიდებლობის სიწმინდის დაცვისკენ მოუწოდა
2024 წლის 24 მარტს, დიდმარხვის პირველ კვირას, მისმა უნეტარესმა მიტროპოლიტმა ონოფრემ განმარტა, თუ როგორ მოქმედებს ეკლესიის სწავლებებისა და დოგმების სწორი გაგება ადამიანის ცხოვრებაზე. ქადაგების ვიდეო გამოაქვეყნა უმე-ის საინფორმაციო-საგანმანათლებლო დეპარტამენტმა.
მისმა უნეტარესმა ისაუბრა ქრისტიანობის ისტორიაზე, დევნისა და აყვავების პერიოდზე, ერესების გაჩენისა და მსოფლიო კრებებზე მათი დაგმობის ხანებზე.
მან ყურადღება გაამახვილა იმ ფაქტზე, რომ მართლმადიდებლურ სარწმუნოებას ამტკიცებდნენ წმინდა ადამიანები, რომლებიც ცხოვრობდნენ ლოცვით, მარხვით და საღმრთო მცნებების აღსრულებით.
„მარხვით და ლოცვით ადამიანებმა შეიცნეს ღმერთი, შეუერთდნენ ღმერთს და დაამტკიცეს წმიდა მართლმადიდებლური რწმენა და დაამტკიცეს, რომ ეს იყო სწორი - არა მხოლოდ სწავლებით, ფილოსოფიით, არამედ მათი ცხოვრებით“, - აღნიშნა მიტროპოლიტმა ონოფრემ.
„ამ დღეს სამადლობელ ლოცვებს ვწირავთ უფალს რწმენის განსადიდებლად“, - თქვა მთავარმოძღვარმა. — ღმერთისგან შორს მყოფი ხალხი ამბობს: „რა მნიშვნელობა აქვს, როგორი იყო მაცხოვარი? მათთვის მნიშვნელოვანია ღვთისგან სარგებლობის მიღება მიწიერი კეთილდღეობისთვის. მაგრამ ეკლესიაში მცხოვრები ადამიანისთვის სულერთი არ არის. ღმერთის შესახებ არასწორი სწავლება ართმევს მას შესაძლებლობას ეძიოს ღმერთი, გაერთიანდეს მასთან და დაიმკვიდროს ცათა სასუფეველი“.
წინამძღვარმა ისურვა „შეინარჩუნონ წმიდა მართლმადიდებლური სარწმუნოების სიწმინდე და გახდნენ ქრისტიანები არა მხოლოდ სახელით, არამედ ცხოვრებითაც“, რათა „დარწმუნდნენ თავიანთი რწმენის ჭეშმარიტებაში საკუთარი გამოცდილებით“.
როგორც მჟკ წერდა, წინამძღვარი ხელმძღვანელობდა მართლმადიდებლობის ტრიუმფის რიტუალს კიევ-პეჩერის ლავრაში.