პირეის მიტროპოლიტი: კანონი გეი ქორწინების შესახებ აკნინებს ადამიანს
საბერძნეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის პირეის მიტროპოლიტი სერაფიმე თვლის, რომ საბერძნეთის მთავრობის მიერ მიღებული კანონი გეი ქორწინების ლეგალიზების შესახებ ამცირებს ადამიანის პიროვნებას.
მიტროპოლიტ სერაფიმეს თქმით, „ჩვენ ვცხოვრობთ ტრაგიკულ დროში და ჩვენი ძმები (საბერძნეთის პარლამენტის დეპუტატები - რედ.), რაციონალური არსებები, გონივრული ადამიანები, რომლებსაც ეკისრებათ პასუხისმგებლობა კანონების მიღებაზე, მიდიან იქამდე, რომ დაკანონდეს ადამიანის ონტოლოგიისა და ფიზიოლოგიის ძირულობის დარღვევა და დააკანონონ უხამსობა, ადამიანის სხეულისა და ადამიანის პიროვნების დამცირება “.
ეპისკოპოსის თქმით, პარლამენტარების გადაწყვეტილება გეი ქორწინების ლეგალიზების შესახებ არის "დანაშაული და ცხოვრების დიდი სასწაულის დამახინჯება".
მანამდე მჟკ წერდა, რომ პირეოსის მიტროპოლიტმა ეკლესიიდან განდევნა პოლიტიკოსები, რომლებიც მხარს უჭერდნენ გეი ქორწინებას.