უმე-ის სსუგ-მ კომენტარი გააკეთა "მსოფლიო რუსეთის სახალხო საბჭოს ბრძანებულებაზე"
2024 წლის 27 მარტს მოსკოვში, პატრიარქ კირილის თავმჯდომარეობით და რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის სხვა სასულიერო პირების მონაწილეობით, გაიმართა რუსეთის მსოფლიო სახალხო საბჭოს რიგგარეშე სხდომა, რომლის შედეგადაც დამტკიცდა დოკუმენტი და გამოქვეყნდა სახელწოდებით "XXV მსოფლიო რუსეთის სახალხო საბჭოს ორდენი "რუსული სამყაროს აწმყო და მომავალი". აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით უმე-ის საგარეო საეკლესიო ურთიერთობის დეპარტამენტმა განცხადება გაავრცელა.
„უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესია ემიჯნება, კატეგორიულად არ იზიარებს და გმობს ამ დოკუმენტში ჩამოყალიბებულ იდეებს“, - ნათქვამია განცხადებაში.
უმე-ის სსუგ-მ ასევე აღნიშნა შემდეგი:
"1. 2022 წლის 27 მაისს ადგილობრივ საბჭოზე უმე-მ გამოაცხადა სრული დამოუკიდებლობა რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიისგან.
2. უმე არ უჭერს მხარს და ემიჯნება "რუსული სამყაროს" იდეოლოგიას. უფრო მეტიც, ჩვენი ეკლესიის დამოკიდებულება ამ იდეისადმი საჯაროდ დიდი ხნის წინ გამოთქვა კიევისა და სრულიად უკრაინის მიტროპოლიტმა ონოფრემ: „ჩვენ არ ვაშენებთ რუსულ სამყაროს, ჩვენ ვაშენებთ სულიერ სამყაროს“.
ეს ნიშნავს, რომ ეკლესია უნდა ზრუნავდეს სახარების ქადაგებაზე, რასაც ქრისტე ბრძანებდა და არა გეოპოლიტიკური და გეოსპირიტუალური სტრუქტურების ჩამოყალიბებაზე.
3. ამავდროულად, ვინაიდან ყოველი ადგილობრივი ეკლესია ახორციელებს თავის მსახურებას კონკრეტული სახელმწიფოს ჩარჩოებში, უმე, რომლის მორწმუნეები უკრაინის მოქალაქეები არიან, თავის მიწიერ მსახურებას უკავშირებს უკრაინის სახელმწიფოს, რომლის დასაცავად ეკლესიამ რუსეთის სრულმასშტაბიანი შემოჭრის პირველივე დღიდან მოუწოდა.
4. უმე-ის პოზიცია აღნიშნულ საკითხებთან დაკავშირებით დეტალურად არის ჩამოყალიბებული ოფიციალურ დოკუმენტებში (დაწვრილებით).
5. აქვე უნდა დავამატოთ, რომ VRNS-ის აღნიშნული ტექსტი უგულებელყოფს უკრაინელი ერისა და სახელმწიფოს ჩამოყალიბებასა და განვითარებასთან დაკავშირებულ ისტორიულ ფაქტებსა და კონტექსტს. უკრაინას აქვს საკუთარი ისტორია, უკრაინელებს კი აქვთ უფლება თავიანთი ეროვნული იდენტობისა და დამოუკიდებლობის, რის დასაცავადაც ჩვენ მზად ვართ.
6. მტკიცება, რომ ე.წ. სპეციალური სამხედრო ოპერაცია არის წმინდა ომი, ეწინააღმდეგება ქრისტიანული მორალის ძირითად პრინციპებს, განსაკუთრებით ძალადობის გამოყენებით შეიარაღებული აგრესიის კონტექსტში.
სახარების თვალსაზრისით, სამხედრო მოქმედებები არ შეიძლება იყოს გამართლებული, როგორც "წმინდა" და ამის შესახებ არ უნდა ისმოდეს იმ ადამიანებისგან, რომლებიც საკუთარ თავს სასულიერო პირებს უწოდებენ.
7. განცხადებები, რომ ე.წ. სპეციალური სამხედრო ოპერაციის დასრულების შემდეგ უკრაინის მთელი ტერიტორია უნდა შევიდეს რუსეთის ექსკლუზიური გავლენის ზონაში, არის პირდაპირი მოწოდება უკრაინის სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის დარღვევაზე.
9. უნდა დავამატოთ, რომ თავად რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის სოციალური კონცეფცია მიუთითებს იმაზე, რომ:
სასულიერო პირებს არ შეუძლიათ დახმარება გაუწიონ სახელმწიფოს ან ითანამშრომლონ მასთან სამოქალაქო ომის ან აგრესიული გარე ომის წარმოებისას (III. 8. 2. ბ).
„ეკლესია ასევე ეწინააღმდეგება ომისა და ძალადობის პროპაგანდას, ისევე როგორც სიძულვილის სხვა გამოვლინებებს, რომლებსაც შეუძლიათ ძმათამკვლელი კონფლიქტების პროვოცირება“ (VIII. 5).
10. რუსეთის სამხედრო აგრესიის და უკრაინაში ინტერვენციის იდეოლოგიური მხარდაჭერისა და გამართლების ნაცვლად, მიგვაჩნია, რომ რუსეთის მართლმადიდებელმა ეკლესიამ ხმა უნდა აიმაღლოს ამ აგრესიული ომის წინააღმდეგ. „დარწმუნებულნი ვართ, რომ უკრაინის განადგურებისკენ მოწოდებები და სამხედრო აგრესიის გამართლება შეუფერებელია სახარების სწავლებასთან“.
შეჯამებისთვის, საგარეო საეკლესიო ურთიერთობათა დეპარტამენტმა განაცხადა, რომ „აღნიშნული ტექსტი შეიცავს ბოდიშს ძალადობისთვის, სულიერი, მორალური და ევანგელისტური პრინციპების დარღვევის გამართლებას, რაც საფრთხეს უქმნის უკრაინის იდენტობას და უკრაინის სუვერენიტეტსა და ტერიტორიულ მთლიანობას“.
„მიგვაჩნია, რომ ზემოთ განხილული იდეები აღნიშნული დოკუმენტიდან არ შეიძლება იყოს მხარდაჭერილი რელიგიური ორგანიზაციის მიერ, რომელსაც პრეტენზია აქვს ქრისტიანობაზე“, - ნათქვამია განცხადებაში.