მსოფლიოში გაიზარდა იმ ქვეყნების რაოდენობა, სადაც იდევნებიან ქრისტიანები,- ანგარიში
Pew Research Center -ის ახალი კვლევების თანახმად, მსოფლიოში გაიზარდა იმ ქვეყნების რაოდენობა, სადაც დევნიან ქრისტიანებს.
ასე, ანგარიშის თანახმად, 2021 წელს ქრისტიანები დევნას განიცდიდნენ 160 ქვეყანაში ( 155-ის ნაცვლად-ერთი წლით ადრე).
190 ქვეყნის   ვრცელმა ანალიზმა ასევე აჩვენა, რომ  იმ ხელისუფლებების რაოდენობა, რომლებიც ნერგავენ რელიგიური დისკრიმინაციის სხვადასხვა ფორმებს, მიაღწია რეკორდულ მაჩვენებელს, გამოკვლევების დასაწყისიდან 2007  წელს-183 ქვეყნამდე.
გამოკვლევამ, რომელიც იყო პროექტ Pew-Templeton Global Religious Futures-ის ნაწილი, აჩვენა, რომ სოციალური დაძაბულობა და ოფიციალური პოლიტიკა ხელს უწყობს რელიგიური თემების დევნას.
როგორც ყველაზე დიდი რელიგია მსოფლიოში,  ქრისტიანები განიცდიდნენ სხვადასხვა სახის შევიწროებებს - ფიზიკური ძალადობიდან შეურაცხმყოფელ სიტყვებამდე.
შემოდიოდა შეტყობინებები ფიზიკურ თავდასხმებსა და ქონების განადგურებაზე მსოფლიოს სხვადასხვა ნაწილებიდან.მოხსენებაში ასევე ხაზგასმულია რელიგიის მიმართ სახელმწიფო პოლიტიკის წინააღმდეგობრივი ხასიათი: ზოგიერთი ქვეყანა აფინანსებს რელიგიურ დაწესებულებებს, ამავდროულად ახორციელებენ შეზღუდული კანონების დაცვას და დევნიან რელიგიურ ლიდერებს.
2021 წელს ოფიციალური რელიგიური შეზღუდვების საშუალო მსოფლიო მაჩვენებელი  გაიზარდა, რაც საშუალებას გვაძლევს ვივარაუდოთ, რომ რელიგიური საქმიანობა უფრო მკაცრ კონტროლს დაექვემდებარება.
ის ფაქტი, რომ ინდექსის საერთო საშუალო  ქულა ყველა ქვეყნისათვის გაიზარდა, ჩნება კითხვები  რელიგიური ორგანიზაციების მიმართ სახელმწიფოს მოტივებზე.
ამასთან, გამოკვლევები იყო გამაფრთხილებელი შეხსენება იმ სიძნელეებზე, რომლებსაც აწყდებიან რელიგიური ჯგუფები მთელს მსოფლიოში, და რელიგიური თავისუფლების მკაცრი დაცვის  აუცილებლობაზე.
ადრე მჟკ წერდა, რომ ეუთო-ში განაცხადეს, რომ ჟურნალისტები შეტანილის იქნებიან „სინდისის პატიმართა“ სიაში.