პოლიციამ დაიწყო გამოძიება ლოტიშის მიერ სიძულვილის შესაძლო გაღვივებაზე
კიევ-პეჩერის ლავრის ადვოკატმა, დეკანოზმა ნიკიტა ჩეკმანმა განაცხადა, რომ მან მიიღო წერილი პეჩერსკის პოლიციის განყოფილებიდან, რომელშიც აცნობეს, რომ სასამართლომ დააკმაყოფილა ადვოკატის მოთხოვნა ლავრის ყოფილი მკვიდრის აბრაამ ლოტიშის შესაძლო დანაშაულის შესახებ წინასწარი გამოძიების ერთიან რეესტრში შეტანასთან დაკავშირებით.
„ეს, თავის მხრივ, ნიშნავს გამოძიების დაწყებას აბრაამ ლოტიშის მიერ რელიგიური სიძულვილის წაქეზების ფაქტზე“, - აღნიშნა ადვოკატმა.
როგორც მჟკ იტყობინება, 2024 წლის 14 თებერვალს კიევ-პეჩერის ლავრას ადვოკატებმა პოლიციაში შეიტანა საჩივარი მეუ-ს „ბორისპოლის ეპისკოპოსის“ აბრაამ ლოტიშის წინააღმდეგ, რომელმაც თავის ერთ-ერთ ბოლო განცხადებაში რელიგიათაშორისი შუღლი აღძრა. „უმე-ის წინააღმდეგ რელიგიური სიძულვილის გაღვივების მიზნით, მ. მ. ლოტიში შეგნებულად იყენებს ლექსემებს: „აგრესორთან მოთანამშრომლე ახალი და ახალი კოლაბორანტები“, „ე.წ. განმანთავისუფლებლები’’, ანუ უმე-ს დაკავშირებით აგრესორ ქვეყანასთან ის ავლენს უმე-ს მიმართ სიძულვილს.