არქიმანდრიტმა ელპიდოფორმა მადლობა გადაუხადა ჯო ბაიდენს უკრაინისა და ფანარის მხარდაჭერისთვის
თავის გამოსვლაში თეთრ სახლში, საბერძნეთის დამოუკიდებლობის დღესასწაულთან დაკავშირებით გამართულ ყოველწლიურ მიღებაზე, აშშ-ში ფანარის საეპისკოპოსოს მეთაურმა, არქიეპისკოპოსმა ელპიდოფორმა მადლობა გადაუხადა ჯო ბაიდენს კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოსა და უკრაინის მხარდაჭერისათვის.
აშშ-ში ფანარის საეპისკოპოსოს მეთაურმა ჯო ბაიდენთან მიმართვისას განაცხადა, რომ " როგორც ჩვენი დიდი ქვეყნის პრეზიდენტი, თქვენ იცავთ მშვიდობას ხალხთა თავისუფლებისა და სუვერენიტეტის დასაცავად".
"თქვენ კვლავ ბრძანდებით ჩვენი უკრაინელი ძმების საქმეში მთავარი დამცველი , რომლებიც ორი წელია იბრძვიან თავისი სიცოცხლისათვის უსამართლო და არაადამიანური შეჭრის წინააღმდეგ მათ მიწაზე",- განაცხადა არქიეპისკოპოსმა ელპიდოფორმა.
მან აღნიშნა, რომ ბაიდენი განაგრძობს უკრაინის მხარდაჭერას, "და ჩვენ ნამდვილად მადლობელი ვართ თქვენი ურყევი მხარდაჭერისთვის".
გარდა ამისა, არქიეპისკოპოსმა ელპიდოფორმა ახსენა, რომ პატრიარქი ბართლომეოსი თვლის ბაიდენს თავის "ძვირფას მეგობრად", მადლობა გადაუხადა აშშ-ს პრეზიდენტს "ჩვენი მსოფლიო საპატრიარქოს სულიერი მისიის მტკიცე მხარდაჭერისათვის".
ადრე მჟკ წერდა, რომ ბაიდენმა განაცხადა, აშშ როგორ წყვეტდა ფანარიონის მეთაურის "პრობლემებს" თურქეთის ხელისუფლებასთან ერთად.