უმე-ის ხუსტის ეპარქიის მრავალშვილიანი მდივანი სამხედრო ნაწილშია მოთავსებული
უმე-ის ხუსტის ეპარქიის მდივანი, დეკანოზი იოანე როზმანი სამი კვირაა, რაც სამხედრო ნაწილის ტერიტორიაზე უკანონოდ არის დაკავებული. ამის შესახებ "Перший Козацький" მღვდლის ახლობლებზე დაყრდნობით იტყობინება.
უმე-ის ხუსტის ეპარქიის მდივნის, მღვდელ იოანე როზმანის ახლობლები მღვდლისთვის ლოცვას ითხოვენ და აცხადებენ, რომ ის სამ კვირაზე მეტია, რაც ტსა-ის (ტერიტორიული სამხედრო აღრიცხვა) წარმომადგენლებმა უკანონოდ დააკავეს.
14 მარტს ეპარქიამ გაავრცელა ინფორმაცია, რომ სასულიერო პირი უუს-სა და ტსა-ის წარმომადგენლებმა დააკავეს და გაურკვეველი მიმართულებით წაიყვანეს.
მოგვიანებით გაირკვა, რომ კანონის საწინააღმდეგოდ ცდილობდნენ მრავალშვილიან მღვდელ იოანეს მობილიზებას.
ამ წუთებში, მისი ოჯახის წევრების თქმით, მიუხედავად ოჯახური მდგომარეობისა, რაც მღვდელს მობილიზაციისგან ათავისუფლებს, ის სამხედრო ნაწილში იმყოფება.
მჟ წერდა, რომ ხუსტის ტსა-სა და სოციალური მხარდაჭერის მუშებმა დააკავეს უმე-ის ეპარქიის ორი სასულიერო პირი, მიუხედავად სამხედრო სამსახურიდან გათავისუფლების სამართლებრივი საფუძვლებისა.