წმინდა სინოდმა უმე-ს მორწმუნეების უფლებების დარღვევაზე გააკეთა განცხადება
2024 წლის 10 აპრილს უმე-ს წმინდა სინოდმა განცხადება გააკეთა უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მორწმუნეების უფლებების დარღვევების შესახებ, იუწყება უმე-ს საინფორმაციო-საგანმანათლებლო განყოფილება.
წმინდა სინოდმა ქალაქ კიევის ფეოფანიის წმინდა პანტელეიმონის მონასტერში უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის კიევისა და სრულიად უკრაინის უნეტარესი მიტროპოლიტის ონოფრეს  წინამძღოლობით უმე-ს მორწმუნეებისა და რელიგიური ორგანიზაციების უფლებების დაცვის შესახებ დღევანდელი მდგომარეობის საკითხი განიხილა .
ამასთან დაკავშირებით, სინოდმა გადაწყვეტილება მიიღო ინფორმაცია მიაწოდოს ადგილობრივ ეკლესიებს, საზღვარგარეთის ქვეყნებს და საერთაშორისო სამართალდამცავ ორგანიზაციებს .
სხდომაზე ასევე მიღებულ იქნა სინოდის განცხადების ტექსტი, რომელშიც  ასახულია ეკლესიის პოზიცია უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მორწმუნეებისა და რელიგიური ორგანიზაციების უფლებების დარღვევასთან დაკავშირებით.