საგარეო საეკლესიო კავშირების განყოფილებაში ევროპის ეკლესიათა წარმომადგენლებს მოახსენეს უმე-ს პოზიციის შესახებ 8371 კანონთან დაკავშირები
მიტროპოლიტი ავგუსტინი და ევროპულ ეკლესიათა კონფერენციის წარმომადგენლები. ფოტო: vzcz.church.ua
2024 წლის 10 აპრილს ევროპულ ეკლესიათა კონფერენციის წარმომადგენლებთან შეხვედრის დროს ბელოცერკოვსკისა და ბოგუსლავსკის მიტროპოლიტი ავგუსტინე ლაპარაკობდა უმე-ს პოზიციაზე 8371 კანონპროექტთან დაკავშირებით.
როგორც უმე-ს საგარეო საეკლესიო კავშირების განყოფილების საიტზე წერია, „შეხვედრის დროს ლაპარაკი იყო უკრაინაში რელიგიური სიტუაციის შესახებ, კერძოდ კი, მიტროპოლიტმა ავგუსტინემ ეეკ-ს გააცნო უმე-ს პოზიცია № 8371 კანონპროექტთან დაკავშირებით“.
აღვნიშნავთ, რომ ეეკ-ის შემადგენლობაში შედიან: ეეკ-ის პრეზიდენტი, კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს ფიატირსკისა და დიდი ბრიტანეთის მიტროპოლიტი ნიკიტა, დოქტორი ჩარლზ რიდი ანგლიკანური ეკლესიიდან, ქ-ნი მარია მაუნთრაკი ფინეთის მართლმადიდებელი ეკლესიიდან, „მშვიდობის გზების“ ხელმძღვანელი ჯგუფის წევრები რიიკა პორკოლა ფინეთის ევანგელისტური ლუთერანული ეკლესიიდან, დოქტორი იოანას იორჰენსენი დანიის ევანგელისტური ლუთერანული ეკლესიიდან და აგრეთვე ეეკ-ის აპარატის გენერალური მდივანი ფრანკ-დიტერ ფიში და ქალბატონი ეკატერინე პეკრიდა.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ მეუ-ს ხელმძღვანელმა ეპიფანე დუმენკომ ეკლესიათა მსოფლიო საბჭოს წევრებს უთხრა, რომ უკრაინის ყველა რელიგიური ორგანიზაცია მხარს უჭერს 8371 კანონპროექტს.