ამ წუთებში მეუ-ის წევრები ცდილობენ მიიტაცონ უმე-ის შუამავლობის ეკლესია ბრონნიკში
რივნის რეგიონის სოფელ ბრონნიკაში, მეუ-ს აქტივისტები ცდილობენ დაიპყრონ უმე-ის შუამავლობის უძველესი ეკლესია. «Дозор» Telegram არხის ცნობით, შემთხვევის ადგილიდან გავრცელებული ინფორმაციით, თავდამსხმელები ეკლესიისთვის ყალბი დოკუმენტებით მივიდნენ და მრევლსა და მოძღვარს, დეკანოზ ბორის ვაკულინს, გასაღების გადაცემა მოსთხოვეს.
შემთხვევის ადგილზე მობილიზებულია პოლიცია, მაგრამ არაფერს აკეთებს.
2024 წლის თებერვალში, დუმენკოს სტრუქტურის აქტივისტებმა მოაწყვეს ტერიტორიული საზოგადოების უკანონო შეხვედრა ადგილობრივ კლუბში, სადაც ხმა მისცეს "მეუ-ში გადასვლას".
ჟურნალისტები აღნიშნავენ, რომ „სამწუხაროდ, ადგილობრივი პროტესტანტული საზოგადოება აქტიურად იყო ჩართული ამ დანაშაულში“. შემთხვევის ადგილიდან გავრცელებული ინფორმაციით, ამჯერად ადგილობრივი პროტესტანტული თემის წარმომადგენელი და მომავალი პასტორი მოვიდა მეუ-ს თავდამსხმელებთან ერთად. ის აღიარებს, რომ მართლმადიდებლურ თემთან არანაირი კავშირი არ აქვს.
უმე-ის შუამავლობის ეკლესია სოფ. ბრონნიკას უძველესი ეკლესიაა, თითქმის 100 წლის წინ აშენდა გამოჩენილი უკრაინელი არქიტექტორის ს.ტიმოშენკოს დიზაინით. 2016 წელს მას მიენიჭა ადგილობრივი მნიშვნელობის არქიტექტურული ძეგლის სტატუსი. არასამთავრობო ორგანიზაცია „უკრაინული მოდერნიზმის ინსტიტუტმა“ ტაძრის არქიტექტურული ავთენტურობის შენარჩუნებისთვის აღნიშნა ეკლესიის მოძღვარმა, დეკანოზმა ბორის ვაკულინმა.