ტრებუხოვში ერთი წლის წინ მეუ-ს მიერ მიტაცებული უძველესი ტაძარი ინგრევა
ტრებუხოვის არქიტექტურულ ძეგლს - ღვთისმშობლის შუამავლობის ეკლესია, რომელიც ას წელზე მეტი ხნის წინ აშენდა, განადგურების საფრთხის წინაშეა. ამის შესახებ Brovary Tribune იუწყება.
როგორც ჟურნალისტები წერენ, ეს „გამოიკვეთა მას შემდეგ, რაც მრევლი გადაიყვანეს მეუ-ში“.
თუმცა, უმე-ის ტაძრის ძალით ხელში ჩაგდება, რომლის დროსაც თავდამსხმელებმა გაჭრეს საკეტები და ლიტურგიკული წიგნები ეზოში დაყარეს, ბიბლიას „ნაგავი“ უწოდეს, მოხდა ერთი წლის წინ, 2023 წლის 22 აპრილს.
მეუ-ს მფლობელობაში გადასვლიდან ერთი წლის თავზე, სალოცავის სახურავიდან წყალმა დაიწყო ჟონვა და ახლა ამ სტრუქტურის სასულიერო პირმა გამოაცხადა 800 ათასი გრივნას შეგროვების საჭიროება ტაძრის შესაკეთებლად.
როგორც მჟკ ადრე წერდა, ტრებუხოვში, მეუ-ის დამპყრობლებმა აიღეს უმე-ის ტაძარი. მოგვიანებით, უმე-ს მღვდელს სახლი წაართვეს და მისი ოჯახი ქუჩაში გააძევეს.