ოსტაპენკომ პირობა დადო, რომ ხალხს აჩვენებს ლავრის "ექსპონატებს"
ეროვნული ნაკრძალის "კიევ-პეჩერის ლავრის" დირექტორმა მაქსიმ ოსტაპენკომ განაცხადა, რომ კიევ-პეჩერის ლავრის ფონდებიდან გამოფენილი ექსპონატების 95% გამოფენილი არ ყოფილა. ამის შესახებ მან რადიო კულტურასთან ინტერვიუში ისაუბრა.
„საფონდო კოლექციები, რომლებიც შეიცავს უკრაინელი ხალხის აბსოლუტურ საგანძურს და შედევრებს, ასევე საჭიროებს აღდგენას. ეს არის 72 ათასი ექსპონატი, რომელთა 95% არც კი უნახავს ხალხს. ჩვენ დავიწყეთ ამ ექსპონატების სკანირების პროგრამა და მოვახერხეთ 15000 ნივთის დამუშავება ორ წელიწადში“, - თქვა მან.
როგორც მჟკ იტყობინება, კულტურის სამინისტროს კულტურული მემკვიდრეობის დეპარტამენტის დირექტორმა, კიევ-პეჩერის ლავრის ობიექტების სახელმწიფოსთვის გადაცემის კომისიის ხელმძღვანელმა, მარიანა ტომინმა თქვა, რომ მოხდება კიევ-პეჩერსკის ბერების სიწმინდეების „ინვენტარიზაცია“.