კულტურის სამინისტრო აცხადებს, რომ უკრაინაში რესტავრატორთა მომზადება იწყება
უკრაინაში იწყებენ კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლების რესტავრაციის სპეციალისტთა მომზადების ნაციონალური პროგრამის განხორციელებას, ვინაიდან ამ საქმეში პროფესიონალები არ ჰყოფნით. ამის შესახებ კულტურის სამინისტროში განაცხადეს.
კულტურის მინისტრისა და საინფორმაციო პოლიტიკის დროებით მოვალეობის შემსრულებელმა როსტისლავ კარანდეევმა გააზიარა ინფორმაცია იმის შესახებ, რომ უკრაინაში სარესტავრაციო საქმის პროფესიონალთა რაოდენობა საგრძნობლად შემცირდა ომამდელ პერიოდთან შედარებით.
მისი აზრით, ახალი სპეციალისტი-რესტავრატორების მომზადება ახლავე უნდა დაიწყონ, რადგან „ომის დამთავრებისთანავე საკადრო კორპუსი უკვე მზად იყოს მთელ ქვეყანაში მასშტაბური რესტავრაციისთვის“.
კარანდეევის ინფორმაციით, უკვე ახლა ხდება კულტურული მემკვიდრეობის რესტავრაცია იქ, სადაც ამის საშუალებას იძლევა უშიშროების პირობები, კერძოდ კი, უკრაინის დასავლეთში.
პროგრამის მიზანს უწყებაში აყალიბებენ როგორც რესტავრაციის განვითარებას თანამედროვე მსოფლიო დონეზე, კადრების სწავლებას და მომზადებას, კათედრების გახსნას მთელ ქვეყანაში, სწავლებისა და პრაქტიკის ორგანიზებას, მათ შორის საზღვარგარეთაც.
ნათქვამია, რომ პროგრამა დაიწყო კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის სრულიად უკრაინული ასოციაციის ინიციატივით კულტურისა და საინფორმაციო პოლიტიკის სამინისტროს, აგრეთვე უკრაინის ნაციონალური კომიტეტის ICOMOS (ძეგლებისა და ისტორიული ადგილების დაცვის საერთაშორისო კომიტეტის) მხარდაჭერით.
როგორც მჟკ წერდა, მანამდე ცნობილი გახდა, რომ უკრაინაში ომის გამო დაზიანდა და დაინგრა კულტურული ინფრასტრუქტურის 1946 ობიექტი, მათ შორის უმე-ს ტაძრების დიდი რაოდენობაა.
აგრეთვე ისტორიის ნაცმუზეუმი იუწყება, რომ მან ფული შეაგროვა ღვთისმშობლის მიძინების ტაძრის (ე.წ. დესატინაიას ეკლესიის) დასანგრევად.