ელენსკის დაპირებით, უმე-ს მიმართ დამოკიდებულება შეიცვლება რმე-სთან კავშირის გაწყვეტის შემთხვევაში
უკრაინის სახეთნოპოლიტიკის დეპარტამენტის უფროსის ვიქტორ ელენსკის დაპირებით, უკრაინის საზოგადოების დამოკიდებულება უმე-ს მიმართ შეიცვლება რმე-სთან „კავშირის სრულად გაწყვეტის“ შემთხვევაში.
ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის განცხადების კომენტირებისას, სადაც ნათქვამია, რომ რმე-ის იერარქები სამხედრო დანაშაულებების თანამონაწილეები არიან, ელენსკიმ თქვა, რომ „თუმცა ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის რეზოლუციას სარეკომენდაციო ხასიათი აქვს, ის მნიშვნელოვან როლს ასრულებს ევროპული ხელისუფლების პოლიტიკის ფორმირებაში რმე-სთან დაკავშირებით“.
ვიქტორ ელენსკი აგრეთვე თვლის, რომ ბალტიის ქვეყნები საკმაოდ მტკიცედ არიან განწყობილები რუსეთის ეკლესიის წინააღმდეგ.
„ლატვიამ თავისი ეკლესიის ავტოკეფალია კანონად გამოაცხადა. ესტონეთმა ქვეყნიდან გააძევა ეპისკოპოსი ევგენი რეშეტნიკოვი. ამას მოყვება ნაბიჯები სხვა ქვეყნებიდანაც. კერძოდ, შვედეთმა უკვე უარი განაცხადა რუსეთის ეკლესიის დაფინანსებაზე“, - დაამატა ვიქტორ ელენსკიმ.
გარდა ამისა, დარწმუნებულია მოხელე, რეზოლუციას უშუალო გავლენა აქვს უკრაინის მართლმადიდებელ ეკლესიაზეც.
„მოსკოვის საპატრიარქოს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესია „დე-იურე“ რუსეთის ეკლესიის ნაწილია, ამიტომ ახლა ძალზე ხელსაყრელი მომენტია, რომ ის საბოლოოდ გამოვიდეს მისი შემადგენლობიდან. ეს ბევრად შეცვლის უკრაინის საზოგადოების მისდამი დამოკიდებულებას“, - დაპირდა სახეთნოპოლიტიკის უფროსი.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ, ვიქტორ ელენსკის სიტყვებით, ქვეყნის ხელმძღვანელობა ძალზე დაინტერესებულია მეუ-ს და უმე-ს გაერთიანებაში.