მორწმუნეები ზაბოლოტიეში ღია ცის ქვეშ ლოცულობდნენ ტაძრის მიტაცების შემდეგ
როვენის მხარის სოფელ ზაბოლოტიეში, სადაც მეუ-ს მომხრეების მიერ ტაძრის ძალისმიერი დაკავების შემდეგ სამართალდამცავებმა დალუქეს რელიგიური ნაგებობა, უმე-ს მორწმუნეები ლოცულობდნენ ეკლესიის გალავნის მიღმა, ღია ცის ქვეშ, გვატყობინებს მჟკ-ის კორესპონდენტი.
16 მაისს უმე-ს რელიგიურმა თემმა გადაწყვიტა შეკრებილიყო ღვთისმსახურებაზე, მიუხედავად იმისა, რომ მათი ეკლესია და საერთოდ ტაძრის ტერიტორია, 10 მაისიდან მიუწვდომელია: ყველაფერი დაკეტილია საკეტით, სამართალდამცავები ოცდაოთხსაათიან მორიგეობას ახორციელებენ.
„რაიმე პროვოკაციის თავიდან ასაცილებლად, მამაომ გადაწყვიტა წირვა არ გამოეცხადებინა, ჩვენ უბრალოდ ერთმანეთს გადავეცით“, - ყვება სიტუაციაზე მიხაილ გნიდკო, რელიგიური თემის მამამთავარი.
საშიშროების მიუხედავად, მორწმუნეები ყვებიან, რომ ღვთისმსახურება ჩატარდა მშვიდად და სამართალდამცავების ფხიზელი ზედამხედველობის ქვეშ, რომლებიც ამ დღეს სამჯერ მეტნი იყვნენ, ვიდრე ჩვეულებრივ.
„უკვე ერთი კვირაა ტაძარს იცავს ერთი პოლიციის მანქანა და ერთი დანაყოფი, დღეს კი სამი მანქანა და სამართალდამცავების სამი დანაყოფი იყო. მთელი წირვის მანძილზე ხალხი იდგა ფეხზე, ზოგიერთი პირჯვარს იწერდა, ზოგიერთი - არა, მაგრამ ჩვენ ვფიქრობთ, რომ ყველა ლოცულობდა“, - ყვება სვირიდიუკი სვეტლანა, სოფელ ზაბოლოტიეს უმე-ს იოანე ღვთისმეტყველის სახელობის ეკლესიის მრევლი.
კვირას წირვას უმე-ს 150-ზე მეტი მორწმუნე დაესწრო. ღვთისმსახურების დროს ორი გუნდი გლობდა: კაცების და ქალების, პარაკლისს აღავლენდნენ მენელსაცხებლე დედების დღესთან დაკავშირებით.
როგორც კანონიკური ეკლესიის მორწმუნეები ადასტურებენ, მეუ-ს ორი წლის განმავლობაში სოფლის ტერიტორიაზე ღვთისმსახურება არ ჩაუტარებია.