კიევის დესიატინის ეკლესიას ბრწყინვალე შვიდეულში დანგრევა ემუქრება, – მედია
დესიატინის მონასტერში მიიღეს წერილი სახელმწიფო აღმასრულებელი ხელისუფლებისგან, სადაც ნათქვამია, რომ 7 მაისს, ბრწყინვალე შვიდეულის სამშაბათს, ტაძარში ბულდოზერებს მოიყვანენ და სალოცავს დაანგრევენ. დოკუმენტი Dozor Telegram-ის არხმა გამოქვეყნდა.
უკვე ცნობილია, რომ უკრაინის ისტორიის ეროვნულმა მუზეუმმა და აღმასრულებელმა სამსახურმა ტაძრის დანგრევის ქვეკონტრაქტორი იპოვეს.
29 აპრილის დილას მონასტრის ადვოკატებმა სახელმწიფო აღმასრულებლის ქმედებებზე საჩივარი შეიტანეს სასამართლოში. პოლიციაში ასევე შევიდა განცხადება სისხლის სამართლის კოდექსის 364-ე მუხლის მიხედვით დანაშაულის ჩადენის შესახებ.
როგორც ჟურნალისტები წერენ, პასუხი იმავე დღეს დაახლოებით 17 საათზე მოვიდა. უცნობმა ბიჭმა და გოგონამ საბუთი ტაძრის კარზე მიამაგრეს. ხმაურზე ტაძრიდან გამოსულმა მესანთლემ ჰკითხა ვინ იყვნენ ისინი. მოსულები პასუხის გაცემის გარეშე გაქრნენ.
„საბჭოთა მუზეუმის მუშაკები და მათი თანამზრახველები აღმასრულებელ სამსახურში ვერაფერს აკეთებენ კანონის დაცვით, თუნდაც წვრილმან მოვალეობასაც ვერ ასრულებენ. შესაბამისი პროცედურის მიხედვით, ასეთი დოკუმენტები რეგისტრირებული ფოსტით იგზავნება, ნათქვამია განცხადებაში. – თავად დოკუმენტში სახელმწიფო აღმასრულებელი მოლოტილოვი ემუქრება მრევლს, რომ 7 მაისს, ბრწყინვალე შვიდეულის სამშაბათს, ტაძარში ბულდოზერებს მოიყვანენ და სალოცავს დაანგრევენ“.
როგორც მჟკ წერს, მოქმედი კანონმდებლობით, მომხმარებელს არ აქვს უფლება, დაანგრიოს ტაძარი, ამის უფლება აქვს მხოლოდ სასამართლოს გადაწყვეტილების შემდეგ დესიატინის მონასტრის რელიგიურ საზოგადოებას. თუმცა მუზეუმს, საქველმოქმედო ფონდსა და შპს „Smile Construction“ შორის გაფორმდა ხელშეკრულება, რომლის მიხედვითაც მუზეუმი ფონდთან აფორმებს კონტრაქტს, ეს უკანასკნელი კი შპს „Smile Construction“ მონასტრის დანგრევას უბრძანებს. ხელშეკრულების თანახმად, ქვეკონტრაქტორი დათანხმდა ტაძრის დანგრევას „სააღსრულებო მოქმედებების განხორციელებაში ბიზნეს სუბიექტის ჩართვის შესახებ დადგენილების“ მიღებიდან 10 დღის ვადაში. ამ დადგენილებას ხელი მოეწერა 2024 წლის 26 აპრილს.