უმე-ს სპიკერი: სერბეთის პატრიარქმა პორფირიმ დაგვიდასტურა თავისი მხარდაჭრა
ბელგრადში უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის დელეგაციასთან შეხვედრის დროს სერბეთის უწმინდესმა პატრიარქმა პორფირიმ გამოხატა უმე-სადმი მხარდამჭერი სიტყვები, დაწერა თავის ტელეგრამ-არხზე საეკლესიო-საგარეო ურთიერთობების უფროსის მოადგილემ, უმე-ს დეკანოზმა ნიკოლაი დანილევიჩმა.
"შედგა ძალიან თბილი და მეგობრული შეხვედრა პატრიარქ პორფირისთან. სერბეთის ეკლესია მტკიცედ დგას კანონიკური წესრიგის და უმე-ს მხარეს",- დაწერა უმე-ს სპიკერმა. მან აღნიშნა, რომ თვითონ პატრიარქმა პორფირიმ, როგორც პიროვნებამ მოახდინა დიდი შთაბეჭდილება განათლებული და ურთიერთობაში უბრალო ასკეტისა. "ღირსეული მემკვიდრე პატრიარქებისა ირინეოსის და პავლეს. მოხარული ვარ, რომ ღმერთმა სერბეთის ეკლესიას აჩუქა ასეთი წინამძღვარი!",- დაასკვნა მამა ნიკოლაიმ.
როგორც მჟკ იუწყებოდა, უმე-ს დელეგაცია, მიტროპოლიტ ანტონი (პაკანიჩი) შეხვდა სერბეთის პატრიარქ პორფირის.