პანტოკრატორის და ქსენოფონტის მონასტრების იღუმენებმა დუმენკო მიიწვიეს ათონზე
პანტრიკრატორისა და ქსენოფონტის მონასტრების იღუმენებმა მიიწვიეს მეუ-ს მეთაური სერგეი (ეპიფანე) დუმენკო ათონის წმინდა მთაზე ერთობლივი ლოცვისათვის. ამაზე განაცხადა მეუ-ს "არქიეპისკოპოსმა" ივან (ევსტრატი) ზორიამ თავის Facebook გვერდზე.
პანტოკრატორის ათონის მონასტრის არქიმანდრიტმა გაბრიელმა თქვა, რომ იცის დუმენკოს "მიღწევებზე" და მეუ-ს "მიღწევებზე" და ხარობს მათით.
მან თქვა, რომ დუმენკო "ძალიან უყვართ" ათონზე, და მოიწვია ის სტუმრად, რათა "შეხვდეს პირადად, რათა იმსახურონ და გაიხარონ ერთად".
თავის მხრივ, ათონის მეორე მონასტრის, ქსენოფონტის არქიმანდრიტმა ალექსიმ ასევე მიიწვია დუმენკო ათონზე.
იღუმენი ალექსი მეუ-ს ტომოსს "ღვთის საჩუქრად" მიიჩნევს და შეჰპირდა, რომ განუწყვეტლივ ილოცებს, რათა "დაისადგუროს მშვიდობამ უკრაინის ეკლესიაში, რათა გამეფდეს სიყვარული და რათა არსებობდეს ნამდვილი მართლმადიდებლური სული, რომელიც უნდა ახასიათებდეს ყველა ჩვენთაგანს".