ადვოკატმა მჟკ-ს ჟურნალისტების დევნის პოლიტიკურ მოტივებზე ისაუბრა
ჟურნალისტის ანდრეი ოვჩარენკოს ადვოკატმა სასამართლოს შეახსენა, რომ „სახელმწიფოს, რომელსაც წარმოადგენს უუს, არ ჰქონდა უფლება დაეცვა ერთი რელიგიური გაერთიანება მეორეს განადგურებისას“.
ადვოკატის თქმით, „ოვჩარენკოს პოლიტიკური ნიშნით სისხლისსამართლებრივი დევნის ფაქტი დასტურდება საბრალდებო დასკვნაში მოცემული ფორმულირებით“.
ადვოკატის თქმით ,,საბრალდებო დასკვნაში’’ ნათქვამია, რომ „დანაშაულებრივი ორგანიზაციის მიზანი, რომლის წევრიც სავარაუდოდ იყო ოვჩარენკო, იყო უკრაინის სახელმწიფოს ყველა ატრიბუტის, მათ შორის უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის განადგურება (მეუ-ს)“.
„ანუ გამოძიება რელიგიურ გაერთიანებას „უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესია“ უკრაინის სახელმწიფოს ატრიბუტად აქცევს“, - აღნიშნა ადვოკატმა.
მან სასამართლოს შეახსენა, რომ „უკრაინის კონსტიტუციის 20 მუხლის თანახმად უკრაინის სახელმწიფო სიმბოლოებია: სახელმწიფო დროშა, სახელმწიფო ემბლემა და უკრაინის სახელმწიფო ჰიმნი. უკრაინის კონსტიტუციის 35-ე პუნქტი ამტკიცებს პრინციპს, რომლის მიხედვითაც უკრაინაში ეკლესია და რელიგიური ორგანიზაციები გამოყოფილია სახელმწიფოსგან“.
„ამგვარად, სახელმწიფოს, რომელსაც წარმოადგენს უუს, არ ჰქონდა უფლება დაეცვა ერთი რელიგიური გაერთიანება მეორეს განადგურებისას“, - დაასკვნა ადვოკატმა.
მჟკ წერდა, რომ უუს-მ არ დაასახელა მიზეზები, თუ რატომ უნდა იმყოფებოდეს მჟკ-ს ჟურნალისტი წინასწარი დაკავების იზოლატორში.